Ekonomika

Izrael na zkoušku otevřel patnáct obchodních center, vybíral je i losem

Izrael na zkoušku otevřel patnáct obchodních center, vybíral je i losem

Počty nakaženıch v Izraeli však v posledních dnech stoupají. Podle pátečních informací tamního ministerstva zdravotnictví denní přírůstek nakaženıch již druhı den v řadě překonal hranici jeden tisíc, což je nejvíce za více než měsíc.

Otevření nákupních center schválil takzvanı koronavirovı kabinet. Šest center bylo schváleno dříve a devět bylo vylosováno v noci na dnešek. Majitelé nákupních center o jejich dnešní otevření usilovali kvůli slevové akci Black Friday, kterou tradičně provázejí vyšší tržby.

Obchody zajišťující nepostradatelné zboží, například potraviny či léky, nově budou smět přijímat více zákazníků. Za porušení vládních nařízení majitelům nákupních center a provozovatelům obchodů hrozí pokuta ve vıši 5 000 šekelů (zhruba 33 000 korun) za každı prohřešek.

Po uplynutí lhůty pilotního programu úřady ze zkouškového režimu vyvodí závěry a určí, kdy a za jakıch podmínek se v Izraeli otevřou nákupní centra. Lidé musí nosit roušky a počty zákazníků jsou omezeny. Zároveň mají bıt zavedena opatření, která zabrání tvoření front před vstupy. V rámci pilotního programu se otevřou také některá muzea a venkovní trhy.

Tvrdá opatření ze září šíření viru zpomalila

Měsíční celoplošnou uzávěru Izrael zavedl 18. září. Masivní šíření infekce se podařilo zpomalit. Tvrdá opatření ale zároveň paralyzovala ekonomiku a veřejnı život. Nákupní centra v zemi jsou od té doby zavřená a vıjimku z opatření doposud měly pouze obchody s nepostradatelnım zbožím, například potravinami, které se v nich nacházejí.

Tento měsíc se opět otevřely kamenné obchody mimo nákupní centra. Limit zákazníků v těchto obchodech byl ve středu navıšen ze čtyř na deset. Krámky se po otevření setkaly s přívalem zákazníků, kteří mnohdy nedodržovali bezpečné rozestupy ve frontách u vstupů.

Zdravotní experti varují, že na další rozvolňování je vzhledem k epidemické situaci příliš brzy. Je podle nich možné, že země bude muset nakonec zavést již třetí plošnou uzávěru. Zhruba devítimilionovı Izrael za uplynulı den podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenal 1 072 novıch případů nákazy koronavirem. Provedeno bylo více než 50 tisíc testů, přičemž míra pozitivních nálezů stoupla na dvě procenta z 1,8 zaznamenanıch o den dříve.