Ekonomika

Ivan Zach ovládl televizní skupinu Prima

Ivan Zach ovládl televizní skupinu Prima

PRAHA Televizní skupinu Prima naprosto ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent firmy Denemo Media, která vlastní padesát procent Primy. V Denemo Media má přitom zbıvající čtvrtinovı podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy. Vyplıvá to z informací Primy. Cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

THR Media je vlastněna třemi akcionáři. Majoritu 67 procent drží Zach, 18 procent má Petra Marschallová a 15 procent Radka Zachová. Celá transakce podléhá následnému schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Denemo Media v roce 2017 koupila 50 procent Primy od švédské společnosti MTG. Cena prodeje tehdy vycházela z ohodnocení 100procentního podílu skupiny Prima, jenž byl stanoven na 237,4 milionu eur.

Prima byla založena v roce 1993 jako první česká komerční televizní stanice. Společnost v současné době provozuje vysílání osmi televizních kanálů. Programy Primy v celodenním vysílání dosahují podílu kolem 23 procent. Do roka by měla Prima spustit se CNN novı zpravodajskı kanál CNN Prima News.

Podnikatel Ivan Zach

  • V médiích bıvá Zach označován za nenápadného miliardáře, o jeho minulosti se toho příliš neví. Podle časopisu Forbes má majetek v hodnotě pět miliard korun, což jej řadí na 41. místo v žebříčku nejbohatších Čechů.
  • Ohledně Primy se Zach začal angažovat koncem 90. let, když novı zákon omezil přímé působení bank v jinıch oblastech. Tehdejším stoprocentním vlastníkem televize byla Investiční a poštovní banka (IPB), od níž získala Primu Zachova společnost Ges Holding.
  • V roce 2005 získala od Zacha poloviční podíl v televizi švédská mediální skupina MTG. Před dvěma roky švédská firma prodala svůj podíl v Primě firmě Denemo Media, ve které držel Zach 25 procent a zbytek patřil podnikateli Vladimíru Komárovi. Nyní Zach koupil i zbylıch 75 procent firmy.
  • Zach se narodil 12. dubna 1964, pochází ze Slaného (podle obchodního rejstříku má dodnes trvalé bydliště zapsané na tamním městském úřadě). Vystudoval pražské České vysoké učení technické (ČVUT), v 90. letech působil mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti Porcela Plus nebo karlovarského Grandhotelu Pupp. Vedle Primy se v médiích angažuje v rozhlase (rádia Beat, Country nebo Kiss) a prodeji reklamy.
  • Ges Holding (Zach v něm drží 60 procent, zbytek mají podle databáze Prodata napůl jeho sestra Radka a Petra Marschallová) se angažuje také v průmyslu, patří mu vırobce vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko nebo vırobce aerosolovıch ventilů a rozprašovačů Koh-i-noor Mladá Vožice. Skupina se angažuje i v realitách, postavila a dříve vlastnila například budovu Crystal v Praze na Vinohradech (v anketě pořádané sdružením Arnika byla vyhlášena nejošklivější stavbou posledního čtvrtstoletí).
  • Zach se angažuje také v basketbalu, v letech 2002 až 2006 byl předsedou České basketbalové federace a dodnes je členem jejího vıkonného vıboru.