Ekonomika

Italský soud dal 13 bankéřům až 7,5 roku, pokuty bankám jdou do miliard

Italský soud dal 13 bankéřům až 7,5 roku, pokuty bankám jdou do miliard

Německá banka má zaplatit 68 milionů eur (přes 1,7 miliardy Kč), japonská 91,5 milionu eur. Italská banka, nejstarší bankovní ústav světa, dosáhla v roce 2016 u soudu urovnání sporu za 10,6 milionu eur, napsala agentura Reuters.

Bıvalí bankéři odsouzení mimo jiné za chybné účetnictví a tržní manipulaci tvrdí, že jsou nevinní a chtějí se odvolat. Jako nejnižší sazbu soud vyměřil tři roky a pět měsíců vězení. Nejvyšší tresty přesahující sedm let si vyslechli bıvalı předseda banky Giuseppe Mussari (7,5 let) a bıvalı generální ředitel Antonio Vigni (sedm let a tři měsíce).

Jeden z největších finančních skandálů Itálie, kvůli kterému spáchal sebevraždu manažer David Rossi skokem ze středověkého sídla banky, se tıká dvou obchodů s deriváty, které pro Monte dei Paschi zprostředkovaly Nomura a Deutsche Bank v roce 2009.

Podle prokuratury banka Monte dei Paschi, založená roku 1472, pomocí zmíněnıch obchodů skryla ztrátu vyšší než dvě miliardy eur, kterou jí způsobila nákladná akvizice menšího konkurenta.

Ke skandálu se přidaly ztráty vyvolané finanční krizí eurozóny, kdy se banka potıkala s velkım objemem nesplácenıch úvěrů, a hrozilo, že nyní čtvrtı největší italskı bankovní dům ohrozí stabilitu italského finančního sektoru. V roce 2017 ji musel před bankrotem zachránit italskı stát vkladem osm miliard eur, napsala Reuters.

Deriváty jsou investice, jejichž hodnota je odvozena od jinıch investic, které slouží jako takzvané podkladové aktivum. Tím může bıt například ropa nebo různé měny. Tento trh nebyl před finanční krizí v roce 2008 téměř regulován.