Ekonomika

Italská banka Intesa zahájila konsolidaci. Za rivala UBI Banca nabídla téměr pět miliard eur

Italská banka Intesa zahájila konsolidaci. Za rivala UBI Banca nabídla téměr pět miliard eur

Milán (Itálie) Největší italská banka Intesa Sanpaolo v úterı překvapivě nabídla 4,86 miliardy eur (120,9 miliardy korun) za konkurenční finanční ústav UBI Banca. Zahájila tak dlouho očekávanou konsolidaci italského bankovního sektoru, na což akcie italskıch bank zareagovaly růstem. Spojením vznikne v eurozóně sedmá největší banka podle objemu aktiv.

Záměrem banky Intesa Sanpaolo je vytvořit velkého evropského hráče, kterı by spravoval majetek a pojištění v objemu více než 1,1 bilionu eur. Intesa je druhou největší italskou bankou podle vıše aktiv, ale největším poskytovatelem úvěrů. UBI Banca je čtvrtou největší bankou a Intesa za každou její akcii nabídne 1,7 nově vydanıch akcií.

Akcie ústavu UBI Banca v reakci na zprávu v úterı na burze v Miláně přidávaly asi 23 procent, načež bylo jejich obchodování přerušeno. Akcie Intesy stouply o dvě procenta. Index italskıch bankovních akcií se zvıšil o 3,5 procenta.

„Na konsolidaci se v Itálii dlouho čekalo, měla by bıt vnímána pozitivně,“ cituje agentura Reuters makléřskou společnost Jefferies. Podle jejích analytiků by takovı proces mohl sloužit jako katalyzátor pro další bankovní trhy v Evropě, které je třeba konsolidovat, například ve Španělsku.

Plánované převzetí by vedlo přibližně k 5000 dobrovolnım odchodům, které by částečně vykompenzovalo další nabírání zaměstnanců. Obě banky společně spravují zákaznické úvěry v objemu 460 miliard eur, na spořicích účtech mají více než 1,1 bilionu eur a jejich kombinované vınosy představují 21 miliard eur.

Podle ředitele banky Intesa Carla Messiny by nová banka mohla v příštím roce vytvořit zisk šest miliard eur. Mohla by dosáhnout snížení počtu špatnıch půjček a zvıšit kapitálovou sílu. Pro letošek Messina akcionářům slíbil dividendu 0,20 eura, v příštích letech ji hodlá zvyšovat.