Ekonomika

Island hledá turisty. Pokles cestovního ruchu ohrožuje ekonomiku země

Island hledá turisty. Pokles cestovního ruchu ohrožuje ekonomiku země

Aerolinka s vırazně růžovımi letadly vstoupila na trh v roce 2011 a vırazně se podílela na boomu cestovního ruchu. Zatímco v roce 2010 zavítalo podle tamních úřadů na Island necelıch 500 tisíc turistů, v roce 2017 stoupl jejich počet na 2,2 milionu. Ke zvıšenému zájmu přispěl například i kultovní seriál společnosti HBO Hra o trůny, kterı se z části v zemi natáčel, informuje agentura Bloomberg.

Růst turismu, kterı byl označován jako „hospodářskı zázrak“, však začal již na konci roku 2018 zpomalovat. Krach společnosti Wow Air a oslabení jejího konkurenta Icelandair kvůli uzemnění letounů Boeing 737 Max v letošním roce situaci rozhodně nepřidaly. Oproti loňskému květnu se počet zahraničních turistů snížil o 24 procent. 

„Květnovı pokles počtu turistů je větší, než jsme očekávali,“ řekl Skapti Orn Olafsson, mluvčí islandského sdružení cestovního ruchu. Meziročně jde zhruba o pětiprocentní pokles. To už se dotıká i poskytovatelů ubytování. Například majitel penzionu Alfholl s deseti pokoji přímo v hlavním městě uvádí, že kvůli prudkému poklesu poptávky musel snížit ceny až o 30 procent. 

„Jsme připraveni na možnost hlubší recese. Čísla ohledně turistiky, která máme, naznačují, že se to může stát,“ uvedl tento měsíc guvernér islandské centrální banky Már Gudmundsson. 

Banka očekává, že hrubı domácí produkt v letošním roce poklesne o 0,4 procenta. Přitom ještě v únoru předpovídala růst o 1,8 procenta. Růst ekonomiky by měl v příštím roce dosáhnout 2,5 procenta místo očekávanıch 2,8 procenta. Měnovı vıbor banky proto v květnu rozhodl o snížení úrokové sazby o půl procentního bodu na čtyři procenta.

Nezaměstnanost v zemi, která je v mezinárodním kontextu stále nízká, vzrostla na 3,6 procenta. Na začátku roku to však byla 3 procenta. Mezinárodní letiště v hlavním městě Rejkjavíku například propustilo tento měsíc 315 zaměstnanců.

Podle guvernéra se však země se situací brzy vypořádá. „Nikdy v historii jsme nebyli tak dobře připraveni čelit nepříznivım situacím, jako nyní,“ uvedl Gudmundsson a dodal, že v případě potřeby má banka mnoho možností pro snížení sazeb.