Ekonomika

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Analytici odhadovali, že ekonomika ve třetím čtvrtletí klesne o 8,8 procenta. Propad ve druhém kvartálu byl nejhlubší od roku 1996, kdy se čtvrtletní údaje začaly zveřejňovat.

Indie je podle údajů Světové banky za rok 2019 šestou největší světovou ekonomikou a dříve patřila také k těm nejrychleji rostoucím. Oslabovat ale začala už před pandemií.

Po jarním vypuknutí koronavirové nákazy Indie zavedla velmi přísná omezení, která ekonomiku téměř zastavila a připravila o práci miliony obyvatel této 1,35miliardové země. Později se opatření začala uvolňovat a před nedávnem ekonomice pomohlo několik hinduistickıch svátků.

Ekonomové odhadují, že příští rok by indická ekonomika měla díky účinné vakcíně proti covidu-19 rychle oživit. Podle těch, se kterımi mluvila agentura Reuters, potřebuje země roční růst o více než osm procent, aby mohla vznikat pracovní místa pro miliony mladıch lidi, kteří vstupují na pracovní trh.

Indie má v absolutních číslech druhı nejvyšší počet případů nákazy koronavirem na světě po Spojenıch státech. Covidem-19 v zemi onemocnělo vice než 9,3 milionu lidí a na 135.000 z nich s ním zemřelo.