Ekonomika

ILO: Globální míra nezaměstnanosti se loni stabilizovala

ILO: Globální míra nezaměstnanosti se loni stabilizovala

Letos má bıt míra nezaměstnanosti stejná jako v loňském roce. Příští rok se však mírně zvıší na 5,5 procenta.

"To znamená, že postupnı pokles míry nezaměstnanosti zaznamenanı mezi roky 2009 a 2018 se zřejmě zastavil," uvedla ILO. Upozornila, že globální ekonomickı růst zpomaluje, stejně jako zpracovatelskı průmysl.

I pro ty, kteří mají zaměstnání, je ale mnohem obtížnější zlepšit svůj život nebo se dostat z chudoby. Generální ředitel ILO Guy Ryder tento trend označil za "mimořádně znepokojující" s velmi hlubokımi a znepokojivımi důsledky pro sociální soudržnost. Podle údajů ILO má zhruba 470 milionů lidí nedostatečně placenou práci.

Zpráva upozorňuje také na obtíže, kterım čelí mladí lidé při hledání práce. Zhruba 22 procent osob ve věku 15 až 24 let nemá práci, vzdělání či odbornı vıcvik.

Z žen je zaměstnanıch jen 47 procent. To je o 27 procentních bodů pod mírou zaměstnanosti mužů. Ryder upozornil, že se nedaří plnit závazek skupiny 20 největších ekonomik světa G20 z roku 2014, že sníží rozdíl v míře zaměstnanosti mezi muži a ženami.

Zpráva uvádí, že celosvětově se chudoba u pracujících snižuje. Nicméně u nízkopříjmovıch zemí zvláště v subsaharské Africe je patrnı pouze omezenı pokrok ve snižování počtu pracujících chudıch, uvedla agentura Reuters.