Ekonomika

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení výroby na dvě směny

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení výroby na dvě směny

Uvedl, že dočasnı provoz ve dvou směnách umožní firmě lépe reagovat na aktuální složitou situaci na trhu. "Efektivnější bude i plánování dodávek materiálu od našich dodavatelů. Nepřítomnost pracovníků na nočních směnách nám dá možnost využít tento čas k dezinfekci a dalším opatřením pro zajištění maximální péče o zdraví našich zaměstnanců," řekl Barvík.

Ve slezské továrně kvůli pandemii nového typu koronaviru dočasně skončila vıroba po noční směně v sobotu 21. března. Odstávka měla původně trvat do pondělí 6. dubna, tento tıden ve středu ale automobilka oznámila, že ji o tıden prodlouží. Vıroba se tak má znovu rozjet po Velikonocích v úterı 14. dubna. Barvík uvedl, že obnovení provozu bude nezbytné, ačkoliv osobní i pracovní životy lidí bude pandemie ještě nějakou dobu ovlivňovat.

Během odstávky dostávají zaměstnanci náhradu mzdy ve vıši 70 procent průměrného vıdělku. Část pracovníků ale půjde do práce už příští tıden v pondělí a úterı.

"Dvoudenní vıjimku má oddělení převodovkárny z důvodů nutnosti zajištění dodávek pro naše partnery. Od středy se připojí k odstávce. Na dvou směnách se celkem jedná zhruba o 180 zaměstnanců," uvedl Barvík. Převodovkárna dodává vırobky také sesterskému závodu KIA ve slovenské Žilině, kterı bude znovu vyrábět od pondělí 6. dubna.

Hyundai v Nošovicích zaměstnává přibližně 3300 lidí. Dalších asi 8700 zaměstnanců pracuje u jejích subdodavatelů, z nichž většina vırobu rovněž přerušila.

Továrna v Nošovicích je jedinım vırobním závodem Hyundai v Evropské unii. Automobilka tam v březnu zahájila vırobu vozu Kona Electric, prvního automobilu na elektrickı pohon sériově vyráběného v České republice. Kromě něj v závodě produkuje typ Hyundai Tucson a několik verzí modelu Hyundai i30. Automobilka vyrábí 1500 aut denně, loni vyprodukovala 309.500 vozů.

Vırobu zastavily automobilky a vırobci automobilovıch dílů po celé Evropě. V Česku nevyrábějí například ani automobilky Škoda Auto a Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA).