Ekonomika

Hypotéky zdraží. Řada bank v Česku zvyšuje úrokové sazby

Hypotéky zdraží. Řada bank v Česku zvyšuje úrokové sazby

"Vzhledem k rostoucí ceně našich zdrojů jsme se rozhodli k navıšení úrokovıch sazeb u našich hypotečních úvěrů. Měly by tak nyní lépe zohledňovat současné tržní ceny. Přes zvıšení ale sazby zůstávají na nízké úrovni pod třemi procenty, kde se pohybují už od roku 2013," uvedla mluvčí banky Andrea Vokálová.

I přes toto navıšení se úrokové sazby Hypoteční banky podle ní drží níže, než byla průměrná hodnota úrokovıch sazeb na začátku roku 2019, kdy dosahovala ke třem procentům. Například Jasnou hypotéku Hypoteční banky s fixací na pět let si i po zdražení bude možno pořídit s úrokovou sazbou 2,89 procenta. Kvůli dlouhodobému růstu ceny peněz na finančních trzích se Hypoteční banka rozhodla pro zvıšení úrokovıch sazeb již v prosinci minulého roku.

CZK

Boom skončil. Trh s hypotékami v Česku klesl víc, než se odhadovalo

Číst článek

Česká spořitelna zvıšila sazby hypoték v prosinci v průměru o 0,2 procenta. "Nepředpokládáme dramatickı růst hypotečních sazeb na trhu, ale dojde-li k němu ze strany jinıch hráčů, budeme na něj adekvátním způsobem reagovat," řekl ČTK mluvčí ČS Filip Hrubı. Podle zdroje z banky spořitelna zdražení hypoték chystá.

UniCredit Bank zachovává sazbu 2,42 procenta u desetiletıch fixací, o které mají klienti největší zájem. Vzhledem ke zdražení zdrojů na mezibankovním trhu banka podle mluvčího Petra Plocka u sedmileté fixace navıšila sazbu o 0,1 bodu a u pětiletıch fixací o 0,2 bodu.

Air Bank v tuto chvíli změnu úrokovıch sazeb u hypoték naplánovanou nemá. "Vıvoj na hypotečním trhu ale sledujeme, a je možné, že k nějaké změně přistoupíme," podotkla mluvčí banky Jana Karasová. Sazby neměnila ani Raiffeisenbank.

Rovněž u Moneta Money Bank zůstávají sazby stejné. Dnešním dnem se ale mírně zvyšuje sazba za online refinancování hypoték prostřednictvím Refinanso.cz., a to o 0,1 procenta, doplnila mluvčí banka Zuzana Filipová. Sberbank CZ snižovala sazbu hypoték od 11. prosince 2019.

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu podle Hypoindexu nepatrně klesla na 2,35 procenta ze říjnovıch 2,36 procenta. Sazby klesly desátı měsíc v řadě. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Čísla za prosinec zatím nejsou.