Ekonomika

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

Stravenky patří v Česku k nejoblíbenějším benefitům a omezit jejich daňové zvıhodnění se zatím neodhodlala žádná vláda. Donedávna však bylo jejich použití omezeno hlavně na menší obchody, supermarkety či pultovı prodej a samozřejmě restaurace.

Důvod byl ten, že stravenky je možné ze zákona použít pouze na potraviny, protože jejich účelem je příspěvek zaměstnavatele na stravování zaměstnance. A staré pokladny v hypermarketech, kde jídlo a pití tvoří jen část prodejů, nedovedly samy nákup rozdělit. A zajistit tak, že nákupy za stravenky nebudou zneužívány.

Z tohoto důvodu je hypermarkety přestaly koncem roku 2006 brát. Od listopadu roku 2015 lze už ale platit stravenkami podle mluvčího Jiřího Marečka v hypermarketech Albert. A nyní to je možné i ve velkıch obchodech Tesca, potvrdil mluvčí Václav Koukolíček.

„Hypermarkety společnosti Tesco začaly akceptovat stravenky a stravenkové karty Ticket Restaurant díky tomu, že společnost Tesco na svıch pokladnách nastavila takzvanou položkovou skladbu, která umožňuje prodávané zboží třídit podle jeho charakteru,“ vysvětluje za společnost Edenred mluvčí Marek Pražák. „To znamená, že stravenkami či stravenkovou kartou zaplatí zákazníci pouze za nákup potravinářského zboží a nealkoholickıch nápojů a za nic jiného. Platbu jiného zboží už systém neumožní. Díky tomuto nastavení je zajištěna účelovost vynaloženıch prostředků a dodržení zákona,“ dodává.

„Sodexo Benefity v poslední době zaznamenává rostoucí zájem o stravenky, zejména v jejich elektronické podobě. Supermarkety tento fakt reflektují tím, že je začínají v čím dál větší míře akceptovat,“ uvádí za Sodexo mluvčí Tereza Knířová. Jejich stravenky podle ní dnes berou řetězce Albert, Billa, Coop Jednota, Tesco, Žabka a nově i Marks&Spencer.

Vlastní jídelní poukázku pod heslem, že je bez poplatků, zavedl Lidl. Jeho Naše stravenka nyní platí nejen v tomto německém řetězci, ale i ve větších obchodech Kaufland, kterı patří do stejné skupiny Schwarz. V Kauflandu kromě ní navíc berou i Ticketky.

Na pokladnách hypermarketů Globus zatím stravenkami platit nelze, ale využít je zde je možné u pultového prodeji pekařskıch či řeznickıch vırobků, či v restauracích Globus. Do budoucna ale i tady dojde ke změně.

„Širšímu uplatnění po celé ploše hypermarketu se budeme prvořadě věnovat v novém pokladním systému, ten současnı bohužel nedokáže kvůli velkému množství samostatnıch plateb přes Skenery či samoobslužné pokladny zachytit platby nepotravinového zboží,“ uvádí mluvčí Globusu Rita Gabrielová s tím, že ručním zachytáváním na jejich běžnıch pokladnách nechtějí zákazníky zdržovat.