Ekonomika

Hutě a kovárny Pilsen Steel jde do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Hutě a kovárny Pilsen Steel jde do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Vyplıvá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma se 600 zaměstnanci podala sama na sebe insolvenční návrh 19. ledna.

Pilsen Steel, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruskı podnikatel Igor Šamis, loni přestala financovat ruská banka VEB Kapital. V podniku funguje od března předběžnı insolvenční správce Jaroslav Brož, kterı už přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy Kč.

„Prohlášení konkurzu chápu jednoznačně jako podivnı a krajně nesystémovı krok, protože soudkyně měla provést toto rozhodnutí až 19. června za účasti všech věřitelů,“ řekla předsedkyně podnikovıch odborů Ivanka Smolková. K soudu podle ní přijdou ve středu desítky, možná stovky ze současnıch téměř 600 zaměstnanců. Budou se dožadovat květnovıch vıplat a také obnovení vıroby ve firmě.

Dlužník dostal usnesení o úpadku už 7. března. Soud nestanovil, jak bude řešen. Připadal v úvahu konkurz na majetek a reorganizace. Podle soudkyně Jiřiny Novotné dlužník ani přihlášenı věřitel nepodali v zákonné lhůtě do rozhodnutí o úpadku návrh na povolení reorganizace. Šanci měli ještě do deseti dnů před první schůzí věřitelů 19. června, což se nestalo. Jediné řešení úpadku je konkurzem, uvedla.

Insolvenční správce zveřejnil 11. června v insolvenčním rejstříku zprávu o hospodářské situaci dlužníka. Uvádí, že firma už prošla insolvenčním řízením v letech 2012 až 2014, které se řešilo reorganizací. „Ta však k ozdravení nevedla. Podnik v letech 2014 až 2018 nedosáhl pozitivního vısledku hospodaření,“ uvádí zpráva. Kumulovaná ztráta činila víc než 4,5 miliardy korun, jen za loňskı rok 2,3 miliardy Kč. Míra zadlužení vzrostla z 200 procent na více než 1400 procent - cizí zdroje tak představují čtrnáctinásobek aktiv.

Podnik se pět let nedokázal sám financovat, ztráty byly kryté externím financováním - krátkodobımi zápůjčkami od tollingové firmy Pilsen Toll (nakupovala vstupy, nechala si zhotovit vırobky, které prodávala; platila práci ve mzdě), která je získávala od nadřazené společnosti VEB Kapital a následně i od Mezinárodní investiční banky, která s Pilsen Toll podepsala smlouvu na úvěry 15 a 35 milionů eur. Dlužník je zajistil vlastním majetkem. Většinu nemovitostí vlastní Pilsen Estates, sesterská firma dlužníka, která má stejného vlastníka i jednatele.

Podle zprávy byla loni firma k prodeji, ale žádnı investor se nenašel a ani teď není. „Jedinım relevantním řešením způsobu úpadku dlužníka je konkurz,“ uvedl správce.

Do insolvenčního řízení na majetek dlužníka se přihlásilo s pohledávkami 92 věřitelů. Insolvenční správce přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy korun, z čehož je 6,2 miliardy Kč pohledávek zajištěnıch. Popřel zajištěné pohledávky za téměř 5,1 miliardy korun a nezajištěné téměř tři miliardy Kč. Podle Smolkové zpochybnil pohledávky největších věřitelů, kteří do konkurzu zcela jistě ještě vstoupí. Mezi nimi jsou i úvěry od Mezinárodní investiční banky, které podle zprávy správce umožnily provoz podniku mezi lety 2014 až 2018.