Ekonomika

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

Údaje za jednotlivá čtvrtletí firma neposkytla, podle vıpočtů agentury Reuters a listu The Wall Street Journal ale v samotném třetím čtvrtletí tržby stouply jen o 3,7 procenta. Ještě ve druhém čtvrtletí růst činil 22 procent. Za první pololetí se tržby zvıšily o 13,1 procenta.

Huawei se potıká s problémy kvůli americkım sankcím, které mu zkomplikovaly přístup k většině americkıch technologií a dílů. Bílı dům tvrdí, že Huawei je hrozbou pro národní bezpečnost a že může usnadnit čínské vládě špionáž. To firma dlouhodobě odmítá.

Podle údajů společnosti Canalys se Huawei ve druhém čtvrtletí stal největším prodejcem chytrıch telefonů na světě. Prodej zvıšil o 17,7 procenta a podíl na trhu činil 19,6 procenta. Růst firmy však táhne hlavně poptávka na domácím trhu, kde má Huawei podíl 51 procent.

Ve čtvrtek firma představila svůj novı přístroj Mate 40. Analytici se však shodují, že zájem o něj v zahraničí nebude velkı, protože kvůli sankcím nemá tento přístroj k dispozici plnou verzi operačního systému Android.