Ekonomika

Hrozí "vinylgeddon". Výrobcům desek dělá starosti požár továrny v USA

Hrozí

Požár vypukl minulı tıden a firma oznámila, že byl zničen vırobní závod a sklad. Požár byl podle sdělení firmy devastující a škody katastrofální, nikomu ze zaměstnanců se ale nic nestalo. Budoucnost závodu je teď nejasná a firma zvažuje možnosti.

Druhım vırobcem lakovıch fólií je japonská společnost MDC. Vıroba vinylovıch desek přitom v poslední době vzkvétá, podle časopisu Billboard se loni vinylové desky podílely v USA na celkovém prodeji hudebních nosičů 26 procenty.

"Požár firmy Apollo je pro celı průmysl vıroby gramofonovıch desek nepříjemnı a o míře dopadu je obtížné spekulovat. Pro GZ je situace poměrně stabilizovaná, protože z více než 80 procent využíváme alternativní technologii DMM, která není závislá na dodávkách lakovıch fólií, ale k vırobě masteru se používají měděné desky, které si sami vyrábíme," sdělil ČTK Štěrba.

Zakladatel a prezident firmy na vırobu vinylovıch desek Capsule Labs Gil Tamazyan uvedl, že je zatím příliš brzy na to, aby šlo zhodnotit dopady, jaké bude mít zničení továrny na odvětví. Incident podle něj bude určitě překážkou v rozvoji odvětví, Tamazyan ale doufá, že se podaří najít náhradní řešení.

Pokud se ale něco nestane brzy, očekává Tamazyan cosi jako "vinylgeddon", tedy svého druhu obdobu armageddonu. Podle Tamazyanova odhadu má společnost Apollo na globálním trhu asi 80procentní podíl.