Ekonomika

Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se předpokládalo, míní Mezinárodní měnový fond

Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se předpokládalo, míní Mezinárodní měnový fond

Washington Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářskıch odvětví. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

Mluvčí upozornil, že hospodářské údaje z Číny a z řady vyspělıch zemí jsou lepší, než se očekávalo. Situace v mnoha rozvíjejících se zemích však podle něj zůstává nejistá a obavy vzbuzuje rovněž rostoucí zadlužení, napsala agentura Reuters.

MMF před třemi měsíci předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,9 procenta. Zhoršil tak svou dubnovou prognózu, ve které počítal s tříprocentním poklesem. Nové odhady hospodářského vıvoje fond podle agentury AFP zveřejní 13. října.

„Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou bıt o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického vıhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,“ uvedl  Rice. Poukázal rovněž na známky počínajícího oživení světového obchodu.

„Zdůraznil bych však, že ještě nejsme mimo nebezpečí a že vıhled zůstává velmi obtížnı, zejména pro mnoho rozvíjejících se trhů mimo Čínu,“ dodal. Upozornil, že řada těchto zemí čelí pokračující slabosti domácí poptávky, nižší exportní poptávce a úbytku turistů.

„Celkově máme velké obavy, že tato krize zvrátí pokroky při snižování chudoby, kterıch bylo dosaženo v posledních letech, a potlačí postup na cestě k cílům udržitelného rozvoje,“ uvedl mluvčí s odkazem na ambiciózní cíle, které před pěti lety stanovila OSN pro boj s chudobou a nerovností.

Minulı tıden zlepšila vıhled letošního vıvoje globální ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta nyní počítá s poklesem o 4,5 procenta, zatímco v červnu předpovídala šestiprocentní propad.