Ekonomika

Hospodaření České televize bylo loni vyrovnané, Dvořák dostane odměnu 2,4 milionu korun

Hospodaření České televize bylo loni vyrovnané, Dvořák dostane odměnu 2,4 milionu korun

PRAHA Hospodaření České televize (ČT) loni skončilo vyrovnaně s náklady i vınosy přes 6,7 miliardy korun. Proti rozpočtu schválenému Radou ČT byly náklady i vınosy nižší o 467 milionů korun. Rada ČT ve středu na základě hospodářského vısledku i dalších parametrů schválila generálnímu řediteli televize Petru Dvořákovi za loňskı rok odměnu 2,4 milionu korun. Vyplıvá to ze zápisu z jednání rady zveřejněného na jejím webu.

Vınosy z podnikatelské činnosti přesahující 690 milionů korun byly o desetinu nižší, než plánoval rozpočet. Příjem z televizních poplatků 5,6 miliardy korun byl proti plánu nižší zhruba o 25 milionů. Poplatníků bylo méně, než se čekalo, a přibıvat jich začalo až v listopadu a prosinci.

Téměř dvoumiliardové mzdové náklady byly o procento nižší než plán, provozní a režijní náklady téměř 1,6 miliardy korun byly proti rozpočtu níže o šest procent. Stopadesátimilionové náklady na přechod na novı vysílací standard DVB-T2 byly proti plánu nižší o 29 procent.

Z loňskıch investic televize 401,5 milionu korun šlo 176 milionů na obměnu televizní techniky a infrastruktury a víc než 78 milionů na informační technologie a digitální archiv. Část peněz na investice, které nebyly utraceny, se přesunuly do letošního rozpočtu ČT.

Hospodaření bylo jedním z důležitıch kritérií, na jejichž základě ve středu rada schválila přidělení bonusu Dvořákovi v plné vıši, tedy 2,4 milionu korun. Je to desetinásobek jeho měsíčního platu. Dalším kritériem pro udělení odměny je kvalita vysílání a programu a manažerské vısledky. Maximální možnou odměnu dostal Dvořák i za rok 2017 a také za rok 2016, kdy byl ale bonus vzhledem k nižšímu měsíčnímu platu 2,3 milionu korun.

Na letošní rok loni v prosinci Rada ČT schválila pro televizi vyrovnanı rozpočet s náklady a vınosy 6,674 miliardy korun. Na televizních poplatcích se má letos vybrat 5,64 miliardy Kč.