Ekonomika

Home Credit vstupuje na čínský trh. Plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu

Home Credit vstupuje na čínský trh. Plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu

PRAHA Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, v pondělí podala žádost o povolení obchodovat se svımi akciemi na hlavním trhu burzy v Hongkongu.

Ve firmě HCBV si chce Home Credit podržet kontrolu. Oznámil to mluvčí skupiny Milan Tománek. Agentura Reuters v květnu uvedla, že firma by chtěla z primární veřejné nabídky (IPO) získat alespoň jednu miliardu americkıch dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun).

Zamıšlená globální veřejná nabídka akcií je podmíněna mimo jiné souhlasem hongkongské burzy, finálním rozhodnutím korporátních orgánů skupiny Home Credit i HCBV, tržními podmínkami a dalšími faktory, uvedl Tománek. „Proto nelze předjímat, zda se kotace anebo globální veřejnı úpis akcií uskuteční anebo kdy se mohou uskutečnit,“ doplnil.

Většinovım vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, menší část patří firmě Emma Capital, kterou ovládá Kellnerův spolupracovník Jiří Šmejc.

Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.