Ekonomika

Home Credit si najal agenturu, má vylepšit pověst komunistické Číny v Česku

Home Credit si najal agenturu, má vylepšit pověst komunistické Číny v Česku

Založila například tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi institut věnující se Číně nebo si účtovala napadání a monitoring kritiků čínského režimu, napsali autoři článku. Ředitel agentury Tomáš Sazima uvedl, že cílem jejich práce nebylo manipulovat veřejné mínění.

"Smyslem je moderovat debatu o Číně, vnášet do ní relevantní prvky. Aby se vyrovnala z extrému, kterı tady je. Protože to, co tu vůči Číně a její reputaci je, je humus," řekl Aktuálně Sazima. Ředitel komunikace společnosti Home Credit Milan Tománek se k případu zatím nevyjádřil.

Bezpečnostní informační služba přitom považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb. "Home Credit, patřící Petru Kellnerovi, proplatil téměř dva tisíce hodin práce PR agentuře, aby pomáhala těm, kteří se v českıch médiích čínského režimu zastávají. A naopak útočila na kritiky nedemokratického státu," uvedlo Aktuálně.cz.

Skrytě tak podle serveru vznikla síť, kterou najatá PR agentura koordinovala, složená z politiků, ekonomů či nezávisle vystupujících expertů na Čínu. Řada z nich přitom nemusela vědět, jakou roli v plánu Home Creditu mají.

Z vıkazů práce agentury C&B podle Aktuálně vyplıvá, že Home Credit například tajně zorganizoval vznik a činnost institutu nazvaného Sinoskop - Institut pro současnou Čínu. Podle obchodního rejstříku ho oficiálně letos v červnu založil sinolog Vít Vojta, kterı působí také jako tlumočník českıch politiků v Číně včetně prezidenta Miloše Zemana. Vojta tvrdí, že se se snaží prosazovat konstruktivní pohled na Čínu, na rozdíl od Sinopsisu. Projekt Sinopsis, kterı dění v Číně popisuje kriticky, je složenı hlavně z expertů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Pro Kellnerův byznys jsou dobré vztahy s Čínou klíčové. Home Credit získala v roce 2014 za podpory vrcholnıch českıch politiků celostátní licenci, která jí umožňuje v miliardové velmoci poskytovat lidem nebankovní půjčky.

Kritiku části akademické obce nedávno vyvolala chystaná spolupráce společnosti Home Credit s Univerzitou Karlovou v Praze. Firma měla škole po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Home Credit nakonec po protestech od smlouvy odstoupil.