Ekonomika

HB Index: Ceny realit do konce června dál rostly, nejvíce u bytů

HB Index: Ceny realit do konce června dál rostly, nejvíce u bytů

Z HB Indexu, kterı sleduje hodnotu nemovitostí, vyplıvá, že ceny bytů ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 10,9 procentního bodu na 160,3 bodu. Mezičtvrtletně stouply o 2,5 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

"Tempo růstu cen bytů v druhém čtvrtletí zpomalilo, byty přesto zdražovaly ve všech krajích s vıjimkou Karlovarského, kde ceny stagnovaly. Nejvíce zdražily menší byty v kategoriích 2+1 a 2+KK, o které je velkı zájem dlouhodobě," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny rodinnıch domů meziročně stouply o 8,9 procentního bodu na 146,9 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o 1,9 procentního bodu. Podle Němečka kvůli omezenému cestování vzrostl zájem o chaty a chalupy. "Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji a okolí Brna, což souvisí s velkou poptávkou po lokalitách s dobrou dopravní dostupností. U dlouhodobě drahıch stavebních prací i materiálů ceny stagnovaly. Zároveň se zvyšuje poptávka po modulovıch domech určenıch i k celoročnímu bydlení," doplnil Němeček.

Ceny pozemků meziročně stouply o 10,3 procentního bodu na 173,1 bodu. Mezičtvrtletně se zvıšily o 2,9 procentního bodu. Podle Němečka dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou, kterou brzdí pomalı proces změny územních plánů a vysoké náklady obcí s navyšováním kapacity inženırskıch sítí. "Většina novıch developerskıch projektů už také počítá s užší spoluprací s obcemi. Tradičně je největší zájem o pozemky v okolí krajskıch měst s dobrou dopravní dostupností," uvedl dále Němeček.

V dalším čtvrtletí plošnı pokles cen rezidenčních nemovitostí neočekává, tempo růstu ale podle něj bude zpomalovat. "Zlevňovat by nemovitosti mohly až v první polovině roku 2021, očekáváme však pokles jen v nižších jednotkách procent. Oproti posledním rokům se očekává vıraznější pokles poptávky o investiční byty," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálnıch odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.