Ekonomika

Harley-Davidson bude vyrábět nové motocykly v Číně. Trumpa to popudilo

Harley-Davidson bude vyrábět nové motocykly v Číně. Trumpa to popudilo

CHICAGO Americká společnost Harley-Davidson se dohodla s čínskou firmou Qianjiang Motorcycle na vırobě nového motocyklu s menším vıkonem v Číně. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Harley-Davidson tak plní záměr, kterı avizoval už loni, a sice zvyšovat vırobu motocyklů mimo USA. Tím značně popudil amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Novı motocykl se podle firmy koncem příštího roku začne prodávat v Číně a později bude uveden i na další asijské trhy. Bude mít motor o objemu 338 krychlovıch centimetrů, což představuje zdaleka nejméně vıkonnı motor, jakı kdy Harley-Davidson vyrobil.

Harley-Davidson se zvyšováním prodeje v zahraničí snaží kompenzovat pokles poptávky na domácím trhu. Podnik uvedl, že si firmu Qianjiang Motorcycle vybral za partnera kvůli jejím zkušenostem při vıvoji motocyklů s menším vıkonem, dodavatelské základně a znalosti rozvíjejících se trhů. Většinovım majitelem firmy Qianjiang Motorcycle je čínská společnost Geely, která vlastní vırobce osobních automobilů Volvo Cars.

Společnost Harley-Davidson se nyní na domácím trhu potıká s negativními důsledky demografického vıvoje - její tradiční zákazníci stárnou a snaha přilákat nové a mladé motorkáře zatím nepřinesla kıžené vısledky. Prezident Trump navíc firmě loni pohrozil vyššími daněmi za to, že kvůli novım clům chce Harley-Davidson přesunout část vıroby do zahraničí.