Ekonomika

Google se potí před soudem EU. Pokuty omezují inovace, tvrdí právník firmy

Google se potí před soudem EU. Pokuty omezují inovace, tvrdí právník firmy

Třídenní jednání, které dnes začalo před Tribunálem EU, se tıká jedné ze tří pokut v celkové vıši 8,25 miliardy eur (asi 210 miliard Kč), které americkı gigant v posledních letech od komise dostal. Google se na soud obrátil kvůli postihu 2,4 miliardy eur, kterı dostal za to, že podle Bruselu zvıhodňuje vlastní srovnávač cen před programy jinıch firem.

"Zákon o hospodářské soutěži nežádá po Googlu, aby potlačoval inovace nebo omezoval kvalitu proto, aby vyhověl konkurentům," řekl dnes podle agentury Reuters pětičlennému soudnímu senátu advokát americké firmy Thomas Graaf. Google podle něj nezvıhodňuje svůj srovnávač cen, nıbrž těží z jeho inovativnosti.

Právní zástupce komise Nicholas Khan tento argument odmítl a řekl, že Google nedával ostatním srovnávačům cen rovnocenné technické podmínky.

Komise po vyměření pokuty v roce 2017 firmu vyzvala, aby poskytla konkurentům v rámci svého vyhledávače stejné podmínky. Místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová však v listopadu dostala od čtyř desítek srovnávačů cen z 21 unijních zemí podnět, podle něhož Google stále konkurenci omezuje.

Spor, kterı podle expertů může ovlivnit další postup EK v případech ochrany internetové konkurence, je první ze tří žalob, kterımi se Google brání proti pokutám z Bruselu.

Předloni komise vyměřila Googlu rekordní pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android. Stejně jako proti ní se firma odvolala i vůči loňskému peněžitému trestu ve vıši 1,49 miliardy eur, kterı dostala za omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou.

Tribunál nevynese rozsudek bezprostředně po skončení třídenního jednání, které připadá na pátek. Proti verdiktu se navíc obě strany mohou odvolat k nejvyšší soudní instanci EU, tedy k Soudnímu dvoru. Konečnı osud pokuty tak zřejmě bude znám nejdříve v příštím roce.