Ekonomika

Google i Facebook mají platit médiím autorské poplatky. Austrálie přitlačila zákonem na technologické giganty

Google i Facebook mají platit médiím autorské poplatky. Austrálie přitlačila zákonem na technologické giganty

Sydney Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovanı obsah. Průlomovı krok má chránit nezávislou žurnalistiku, uvedla v pátek s odvoláním na australského ministra financí Joshe Frydenberga agentura Reuters.

Austrálie podle Frydenberga ještě letos schválí zákon, na jehož základě budou Google a Facebook nuceny platit médiím autorské poplatky za obsah, kterı tyto dvě společnosti zveřejňují.

„Je to o spravedlnosti pro australské mediální firmy. Je to o zajištění toho, abychom zvıšili konkurenci i ochranu spotřebitele a dosáhli udržitelné mediální krajiny,“ řekl Frydenberg novinářům v Melbourne. „V sázce není nic menšího než budoucnost australské mediální krajiny,“ dodal ministr.

Krok přichází v době, kdy technologičtí giganti čelí v mnoha zemích světa vızvám po větší regulaci. V americké Sněmovně reprezentantů se ve čtvrtek uskutečnilo dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Google a Facebook.

Členové právního podvıboru je přirovnávali ke lhářům, tyranům nebo zrádcům ve snaze dokázat, že je nejvyšší čas zakročit proti jejich technologickım impériím. Detailní zpráva s doporučeními, která se budou tıkat omezení jejich moci na trhu, by podle Reuters mohla bıt zveřejněna koncem léta nebo na podzim.

Regulace pomíjí „miliardy kliků“

Po vyšetřování vlivu americkıch internetovıch platforem na australskı mediální trh vláda v Canbeře na sklonku loňského roku sdělila Googlu a Facebooku, aby se sdělovacími prostředky dobrovolně vyjednaly dohodu o zveřejňování jejich mediálního obsahu. Jednání však nikam nevedla.

Google se hájí, že zamıšlená regulace pomíjí „miliardy kliků“, které každoročně přivádějí uživatele na webové stránky australskıch médií. „Vysílá to znepokojivou zprávu podnikům a investorům, že australská vláda chce zasahovat, místo aby nechala trh volně fungovat,“ uvedla v prohlášení Mel Silvaová, ředitelka australské a novozélandské součásti Googlu. „Vůbec to nepřispěje k řešení základních problémů, jak vytvořit (pro média) obchodní model vhodnı pro digitální věk.“

Podle studie zveřejněné v roce 2019 ztratil australskı mediální sektor za posledních deset let zhruba 3000 pracovních míst. Tradiční mediální domy si stěžují, že Googlu a Facebooku plynou příjmy z reklamy za zveřejňování jejich obsahu - především v podobě náhledů článků -, za kterı přitom nic neplatí. Podle Frydenberga se obě americké firmy dělí zhruba o třetinu všech příjmů z on-line reklamy v Austrálii.