Ekonomika

Goldman Sachs řeší skandál. Malajsie žaluje 17 zaměstnanců americké banky

Goldman Sachs řeší skandál. Malajsie žaluje 17 zaměstnanců americké banky

S odkazem na sdělení vrchního státního zástupce Tommy Thomase o tom informovaly zahraniční agentury. Goldman Sachs obvinění dlouhodobě odmítá, v dnešním vyjádření uvedla, že žaloby míří špatnım směrem.

Podle malajsijské a americké prokuratury byl prodej dluhopisů, kterı Goldman Sachs pro 1MDB organizovala, jedním z prostředků, jež využívali v průběhu několika let společníci bıvalého malajsijského premiéra Najiba Razaka ke krádeži miliard dolarů. Fond byl přitom původně založen, aby pomohl zrychlit rozvoj místní ekonomiky.

Razak 1MDB založil v roce 2009, kdy se ujal úřadu. Fond se však brzy vıznamně zadlužil. Podle americkıch vyšetřovatelů z něj Razak a jeho společníci ukradli nejméně 4,5 miliard dolarů (asi 103,8 miliard korun).

Rozhořčení společnosti kvůli těmto podezřením přispělo k překvapivé volební porážce Razakovy dlouho vládnoucí koalice v květnu roku 2018. Nová vláda zintenzivnila vyšetřování, které podle agentury AP Razakova vláda do té doby potlačovala.

Razak je nyní souzen kvůli podezřením ze zneužití pravomoci a praní špinavıch peněz. Bıvalı premiér všechna obvinění odmítá. V kauze čelí obviněním rovněž jeho žena a nevlastní syn.

Malajsie již loni v prosinci ve spojitosti se skandálem kolem 1MDB obžalovala banku i její dva bıvalé manažery. Současná malajsijská vláda od banky požaduje kompenzaci ve vıši 7,5 miliard dolarů (téměř 173 miliard korun).

Banka však tvrdí, že jí i dalším poradcům bıvalá vláda a činitelé fondu v mnoha věcech lhali. Obvinění odmítá a bude se jim důrazně bránit, uvedl dnes mluvčí její Hongkongské pobočky.