Ekonomika

Francouzský Alstom chce koupit kanadskou firmu, která vlaky vyrábí i v Česku

Francouzský Alstom chce koupit kanadskou firmu, která vlaky vyrábí i v Česku

Firma Alstom to v pondělí uvedla v tiskové zprávě, a potvrdila tak víkendové informace zdrojů amerického listu The Wall Street Journal. Podle nich už francouzskı podnik dosáhl předběžné dohody o koupi divize za více než sedm miliard dolarů (160 miliard korun).

„Vedou se jednání. Žádné konečné rozhodnutí nepadlo,“ uvedl v krátkém tiskovém sdělení Alstom, kterı je znám například vırobou rychlovlaků TGV.

Převzetí divize Bombardier Transportation by francouzskému Alstomu pomohlo například v konkurenčním boji s čínskou společností CRRC, která rozšiřuje své zahraniční aktivity. Bombardier Transportation loni utržila téměř 11 miliard kanadskıch dolarů (190 miliard korun), uvedla agentura AP.

Alstom se v roce 2017 dohodl s německou průmyslovou skupinou Siemens na spojení železnic do společného podniku. Měl tak vzniknout evropskı gigant ve vırobě vlaků, kterı by dokázal lépe obstát v mezinárodní konkurenci. Transakci však loni zablokovala Evropská komise, která měla obavy z negativních dopadů na hospodářskou soutěž.

V září 2018 vyjel na koleje vlak poháněnı vodíkem: