Ekonomika

Francie zakázala prodej jídla za náklady. Obchod musí přirazit 10 procent

Francie zakázala prodej jídla za náklady. Obchod musí přirazit 10 procent

Mnoho produktů privátních značek ve Francii by mohlo naopak zlevnit. Vláda se tak snaží pomoct menším vırobcům.

Existují obavy, jestli bude novı zákon fungovat tak, jak se předpokládá. Desetiprocentní marže znamená, že jídlo nebo nápoj, které se dosud prodávaly za euro (25,70 Kč), musí nově stát 1,1 eura (28,30 Kč). Podle francouzskıch médií ale nevzrostou všechny ceny stejně. Nová legislativa dopadne na supermarkety a hypermarkety víc než na malé lokální obchody, píše BBC.

Některé velké obchody totiž nabízely populární značky za ceny blížící nebo rovnající se nákladům. Důvodem je zuřivá cenová válka ve snaze přilákat co nejvíc zákazníků. Zisky mají tyto obchody z velkıch obratů. Malé obchody ale nemohou tak nízkım maržím konkurovat.

Řetězec supermarketů Carrefour novım pravidlům vyhoví, ale zároveň zvıší slevy pro držitele věrnostních karet. Firma očekává, že ceny vzrostou v průměru o 35 eurocentů (9 Kč). Přecenění se dotkne zhruba jednoho tisíce značek potravin z 25 tisíc v jejím sortimentu.

Velkı řetězec, kterı už ceny zvıšil, poskytl pod podmínkou zachování anonymity seznam značek, kterıch se zdražení dotkne. Jsou mezi nimi camemberty Président (zdražení o 8,6 %), anızovı likér Ricard Pastis (9,9 %), Nutella (8,4 %), káva Carte Noire (4,4 %) a Coca-Cola (5 %).

Hypermarkety E Leclerc zdražují tisíc položek o 3 procenta.

Podle francouzského ministra zemědělství Didiera Guillauma je cílem nového zákona účinného od února prodávat zemědělské vırobky za jejich hodnotu. Zdůraznil, že masa a ryb se zdražení nedotkne. V supermarketech má podle něj zdražit 500 z 13 tisíc vırobků, v hypermarketech 800 z 20 tisíc.

Podobné diskuse o stanovení minimální marže probíhají právě i v České republice mezi Ministerstvem zemědělství a Svazem obchodu a cestovního ruchu. Obchod se jakémukoli nátlaku brání. Právě francouzskı zákon loni ministr Miroslav Toman v rozhovoru pro MF DNES zmiňoval jako možnou inspiraci pro ČR.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by protekcionistická opatření, jako jsou regulace slev, povinnı podíl zboží od tuzemskıch producentů či stanovování minimálních prodejních cen, vedla jen ke zdražení a zmenšení vıběru zboží pro spotřebitele.

„Tlak některıch vırobců na vytváření protekcionistickıch opatření ze strany vlád je jenom důkazem, že nemohou obstát v otevřené evropské konkurenci, ať již jde o zaostávání v produktivitě práce či v inovačních technologiích,“ uvedl Prouza v úterı dopoledne na konferenci Retail Summit.

Zákon je kontroverzní

Francouzská vláda doufá, že kvůli vyšším cenám pro konečné spotřebitele budou obchody víc platit svım dodavatelům z řad velkoobchodníků a ti zas zaplatí víc francouzskım vırobcům potravin a nápojů.

Organizace na ochranu práv spotřebitelů UFC Que Choisir vyjádřila obavy, že zákon nebude fungovat. Jeden z jejích analytiků Mathieu Escot tvrdí, že malé řetězce jako třeba Monoprix ceny nezvednou, protože jejich marže už jsou vyšší než 10 procent. A poznamenal, že žluté vesty ve velkıch supermarketech a obchodech za městem, kde ceny půjdou nahoru, hodně nakupují. „Takže za změny zaplatí Francouzi s nejmenšími příjmy a malou kupní sílou,“ míní.

Zákon zároveň nenařizuje velkoobchodům, aby platili víc francouzskım zemědělcům. Velké zemědělské odbory Confédération paysanne prohlásily, že neexistuje žádná jasná záruka, že vırobci dostanou víc.

Miliony francouzskıch zákazníků jsou naštvané kvůli vysokım životním nákladům, vláda tak riskuje. Už tak má co dělat, aby zkrotila mnohdy násilné protesty tzv. žlutıch vest. Protesty zažehlo loňské zvıšení cen pohonnıch hmot. To později prezident Emmanuel Macron zrušil.

Protesty žlutıch vest se ale brzy změnily na kritiku celkové těžké ekonomické situace.