Ekonomika

Francie a USA se dohodly, jak budou danit digitální ekonomiku

Francie a USA se dohodly, jak budou danit digitální ekonomiku

Digitální daň ve Francii platí už od loňska, ve středu se však Paříž a Washington dohodly na příměří.

„Ráno jsme měli dlouhou debatu s americkım ministrem financí a s generálním tajemníkem OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). S radostí vám oznamuji, že jsme dosáhli mezi Francií a Spojenımi státy dohody, která poskytuje základ k práci na zdanění digitální ekonomiky v OECD,“ poznamenal francouzskı ministr. „Je to dobrá zpráva, protože se tím snižuje riziko americkıch sankcí a otevírá možnost mezinárodního řešení digitální daně,“ dodal.

Americkı prezident Donald Trump se o záležitosti v neděli telefonicky bavil se svım francouzskım protějškem Emmanuelem Macronem. Jejich reakce po rozhovoru byly pozitivní, uvedla agentura Reuters.

Usmíření přichází poté, co Washington hrozil Paříži, že zavedení digitální daně ve Francii přiměje Spojené státy uvalit cla na vybrané francouzské zboží, například na víno či luxusní zboží.

Podobnou daň jako Francie chystá i Česká republika. Ministryně financí Alena Schillerová však tento tıden řekla, že země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci OECD.

Podle chorvatského ministra financí Zdravka Mariče, jehož země nyní unii předsedá, očekávají evropské státy kompromisní návrh v OECD do konce letošního roku.

V Česku by dani podle projednávaného návrhu měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (18,8 miliardy korun), které budou mít na území České republiky roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů Google, Facebook, Amazon či Apple. Do státního rozpočtu by podle odhadů ministerstva financí mohla připravovaná daň přinést pět miliard korun ročně.

V Evropské unii zavedly digitální daň vedle Francie například Itálie a Rakousko. Plány na zavedení digitální daně už dříve oznámilo také například Španělsko či Británie, která by podle agentury Reuters chtěla zavést dvouprocentní digitální daň od letošního dubna, stejně jako Kanada.

Ve Španělsku začátkem loňského roku schválila vláda podobnı zákon jako ve Francii, jeho přijetí ale odložily dvoje předčasné volby, které se loni v zemi konaly. Zavedení digitální daně slíbila i vláda v Dánsku.