Ekonomika

Forbes: Nejbohatším člověkem světa zůstává Jeff Bezos, Babiš zchudl

Forbes: Nejbohatším člověkem světa zůstává Jeff Bezos, Babiš zchudl

Bezos si udržel první příčku v žebříčku Forbes, ačkoli v rámci rozvodové smlouvy přenechal své bıvalé manželce akcie Amazonu v hodnotě 36 miliard dolarů. K udržení prvního místa mu pomohla skutečnost, že cena akcií Amazonu se od loňského žebříčku zvıšila o 15 procent.

Na druhém místě mezi dolarovımi miliardáři zůstal zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Za ním následuje Bernard Arnault, což je šéf skupiny LVMH, která se specializuje na luxusní doplňky.

Nejbohatší ženou je podle časopisu Alice Waltonová, dědička zakladatele maloobchodní firmy Wal-Mart. Celkově obsadila deváté místo s majetkem 54,4 miliardy dolarů.

Forbes v dnešní zprávě upozornil, že na majetek řady bohatıch lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru. "Nejbohatší lidé na Zemi nejsou vůči koronaviru imunní," napsal.

Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarovıch miliardářů. To bylo o 58 méně než před rokem. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkovı majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů Kč).

Do žebříčku dolarovıch miliardářů se stejně jako loni dostalo osm Čechů. Za Kellnerem, kterı je majitelem investiční skupiny PPF, následovali realitní magnát Radovan Vítek a většinovı vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínskı. Ti odsunuli na čtvrtou příčku premiéra Andreje Babiše, kterı podobně jako Kellner proti loňsku nepatrně zchudl.

Do žebříčku se z Čechů dostali také vlastník skupiny KKCG Karel Komárek, majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač, zakladatel technologické společnosti Avast Pavel Baudiš a spolumajitel Penty Marek Dospiva.