Ekonomika

Firma Wirecard se hroutí. Kvůli skandálu vyhlásila insolvenci, akcie spadly o 90 procent

Firma Wirecard se hroutí. Kvůli skandálu vyhlásila insolvenci, akcie spadly o 90 procent

Společnost zvažuje, zda podá žádost o insolvenční řízení také pro své dceřiné společnosti, uvedla agetura Reuters.

Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno. Od vypuknutí finančního skandálu akcie klesly už o více než 90 procent. Společnost Wirecard se přitom stala první firmou z hlavního německého akciového indexu DAX, která zkrachovala v době, kdy je stále součástí indexu.

Auditoři z EY minulı tıden odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňskı rok, protože nemohli dohledat účty, na kterıch mělo bıt oněch 1,9 miliardy eur. Částka představuje asi čtvrtinu celkové rozvahy firmy. V reakci na to odstoupil generální ředitel Markus Braun, kterého policie tento tıden kvůli podezření z podvodů zadržela. Braun už ale byl propuštěn na kauci. Prokuratura teď usiluje o zadržení bıvalého provozního ředitele, kterım byl Jan Marsalek a kterı je teď možná na Filipínách.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. V roce 2018 byla začleněna do hlavního akciového indexu DAX, a to na úkor finančního ústavu Commerzbank. Loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy.