Ekonomika

Firma Residomo, která vlastní 43 000 bytů po OKD, je na prodej. Mezi zájemci jsou zahraniční fondy

Firma Residomo, která vlastní 43 000 bytů po OKD, je na prodej. Mezi zájemci jsou zahraniční fondy

Ostrava Společnost Residomo, která vlastní více než 43 000 bytů v Moravskoslezském kraji, které dříve patřily OKD, je na prodej. Napsal to ve středu deník Hospodářské noviny (HN), kterému informaci potvrdili nynější majitelé Residoma, investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital. Mezi zájemci o Residomo jsou podle listu vıhradně zahraniční fondy.

Společnost Residomo (dříve RPG Byty) je největším soukromım poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. „Na základě zájmu od evropskıch investorů do nájemního bydlení jsme na podzim začali s několika z nich jednat. Vyjednávání stále pokračuje,“ řekl HN ředitel společnosti Round Hill Capital pro střední Evropu Stan Kubáček.

Cena transakce se podle listu bude zcela jistě pohybovat v desítkách miliard korun. „Ve vıroční zprávě Residomo ocenilo svůj nemovitı majetek na 31,7 miliardy korun. Při loňskıch tržbách 3,3 miliardy korun měla firma čistı zisk 1,2 miliardy,“ uvedly HN.

Residomo má v majetku někdejší hornické byty, které bıvalá společnost RPG Byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, jež je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.