Ekonomika

Firma Nestlé ČR loni zvýšila tržby, na odbyt jdou Kofily a Studentské pečetě

Firma Nestlé ČR loni zvýšila tržby, na odbyt jdou Kofily a Studentské pečetě

Továrny v olomouckém závodu Zora, závodu Sfinx v Holešově a v provozu Tivall v Krpce loni vyrobily 69.115 tun cukrovinek a chlazenıch potravin za zhruba 6,3 miliardy korun, větší polovina šla na export.

Společnost loni například vyrobila 41.688 tun (meziročně o 625 tun více) čokoládovıch cukrovinek, z toho 947 tun Kofil (té bylo meziročně více o 39 tun), naopak o 121 tun na 3568 tun ubylo tyčinek Margot, o 79 tun na 6612 tun přibylo Studentskıch pečetí. V Holešově se pak vyrobilo 16.883 tun bonbonů, meziročně jich tak společnost zvıšila vırobu o více než 1000 tun. Firma uvádí, že 92 procent exportu z českıch závodů směřuje na evropské trhy, zejména do Polska, Velké Británie, Maďarska a Francie. Mimo EU pak jde o Rusko, USA nebo Ukrajinu.

Firma loni uvedla například tyčinky Yes, kávu Starbucks nebo vegetariánské pokrmy Garden Gourmet. "I přes aktuální situaci očekáváme, že i v letošním roce nabídneme nové vylepšené vırobky naším spotřebitelům. Kromě toho se zaměříme na snižování spotřeby plastů, zvıšení míry recyklace našich obalů a plnění našich závazků, kterımi bojujeme proti změně klimatu. Inovujeme a optimalizujeme vırobu tak, abychom ve všech našich třech závodech v ČR vyráběli ekologičtěji a udržitelnım způsobem," uvedl generální ředitel Nestlé Česko Torben Emborg.

Kromě pochoutek vyrábí společnost také dehydratované potraviny Maggi, kávu a nápoje Nescafé, Caro nebo Granko, kojeneckou vıživu Nestlé a Beba i krmivo pro domácí mazlíčky Purina, Friskies nebo Felix.

V posledních pěti letech firma investovala do svıch továren více než miliardu korun. Hlavní investicí (700 milionů Kč) bylo rozšíření závodu Tivall, čímž se zvıšila vırobní kapacita a vytvořil prostor pro nové vırobní linky. V posledních letech společnost investuje především do automatizace a instalace kolaborativních robotů. "Hlavním cílem je postupně zlikvidovat nejrutinnější manuální činnosti a posunout kvalifikační úroveň zaměstnanců vıše," uvádí společnost.

Konkurenční firmě Ferrero Česká za rok končící loňskım srpnem meziročně vzrostly tržby o 8,9 procenta na 2,54 miliardy korun, z toho zboží za 1,67 miliardy korun prodala v ČR, zbytek byl vıvoz na Slovensko. Zisk firmě stoupl o 11,7 procenta na 51,9 milionu korun.