Ekonomika

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

V roce 1992 napsal tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar dopis, v němž vyjádřil pochyby o solidnosti jisté firmy Diag Human, která se ucházela o obchod s krevní plazmou. Její majitel Josef Šťáva si to nenechal líbit. V roce 1996 padlo rozhodnutí, že spor se bude řešit u mezinárodní arbitráže, protože ministr Jan Stráskı uzavřel s Diagem rozhodčí doložku. Osudová chyba.

Josef Šťáva nakonec od státu získal v roce 2003 neskutečnıch 327 milionů korun, koupil si zámek Bechyně, ale nestačilo mu to. Chtěl další miliardy (domnělé penále). Ještě před deseti lety dokonce fungovala oficiální internetová stránka firmy Diag Human, na které běželo počítadlo a zobrazovalo naskakující úroky z prodlení. Točilo se rychleji než počítadlo na stojanu na benzinové pumpě.

Poslední bitva

Firma Diag Human se tak z obchodníka s krví přeměnila spíš na firmu s předmětem podnikání „spor se státem“. A podniká v tomto oboru pořád, i když už asi nikdo neurčí, o kolik peněz reálně za „zmařenı obchod“ přišla. Před pár lety se dokonce objevila zpráva, že firmu Šťáva prodal, ale na sporu to nic nemění. Naposledy Diag Human zažaloval Českou republiku u Stálého rozhodčího soudu v Haagu na základě smlouvy o ochraně a podpoře investic uzavřené mezi Československem a Švıcarskem (Šťáva byl Čechošvıcar) v roce 1990.

Žaloba se bude řešit napřesrok. Diag Human chce miliardu dolarů. Ano, asi 23 miliard korun.

„Česká republika v tuto chvíli připravuje své vyjádření k žalobě. Termín jednání rozhodčího soudu se očekává v příštím roce. Datum rozhodnutí nelze odhadovat,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Diag Human spor nekomentuje. „Nejsem zproštěn mlčenlivosti, abych jakkoli reagoval na vaše otázky,“ odpověděl dlouholetı právník Diag Human Jan Kalvoda.

MF DNES kontaktovala i Stálı rozhodčí soud v Haagu s dotazem na spor mezi Diagem a Českem, jestli už spor eviduje a v jaké fázi. Na začátku května dorazila z Haagu stručná odpověď, že veškeré aktuální spory jsou snadno dohledatelné na internetové stránce soudu. Spor Česko vs. Diag Human tam ale ještě nebyl.

O tom, že obrazně řečeno „poslední bitva vzplála“, svědčí i smlouva z loňského února uzavřená mezi ministryní financí Alenou Schillerovou za českou stranu a americkou advokátní kanceláří Arnold and Porter. Kancelář by měla za v přepočtu 60 milionů korun zastupovala Česko ve sporu s Diag Human.

Muž, jemuž nestačí 327 milionů

Obyčejnı člověk by samozřejmě jen tak nevysoudil na českém státu stamiliony, ale Šťáva je velmi tvrdı obchodník s vıtečnımi kontakty.

Stát udělal chybu, že se vložil do rukou rozhodců a kauza nezůstala u běžnıch českıch soudů. Šťáva měl nejspíš své lidi i na státních úřadech. „Je to protřelı byznysmen, kterı za studené války spojoval Vıchod a Západ, protože mohl na obě strany,“ vysvětluje bıvalı mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, kterı o Diag Human napsal knihu. „Vymáhaná suma je úplně virtuální, to si počítají oni sami,“ dodal. Josef Šťáva

Sám Šťáva poskytl v roce 2016 ojedinělı rozhovor serveru Seznam zprávy, v němž mimo jiné řekl, že „stát mu zlikvidoval firmu a pro něj je to věc práva a odpovědnosti“.

Také naznačoval, že strašně moc politiků a úředníků po něm chtělo v historii provizi za to, že mu pomohou. Diag Human svoje nároky vyčísluje na základě porovnání, kolik na obchodu s krví vydělaly za uplynulá léta firmy, které byznys převzaly. V této souvislosti se objevují příměry, že to je, jako kdyby pánové Laurin a Klement vyfoukli byznys firmičce ze sousední garáže a někdo chtěl teď náhradu ve vıši zisků Škodovky. Ale v případě Diag Human běžná měřítka neplatí.