Ekonomika

Firma Batist začala vyrábět roušky s nanovlákny, měsíčně milion kusů

Firma Batist začala vyrábět roušky s nanovlákny, měsíčně milion kusů

Česko se od začátku krize související s šířením nového koronaviru potıká s nedostatkem roušek a respirátorů, chybí i v nemocnicích, ambulantním lékařům či v lékárnách. Vláda slibuje, že miliony kusů zdravotnického materiálu by měly do Česka dorazit v řádu dnů.

"Investovali jsme do nákupu dvou vırobních linek, každá s vırobní kapacitou půl milionu kusů měsíčně. Jedna se specializuje na vırobu masek s úvazky a druhá s gumičkami. Vyrábíme v nepřetržitém provozu sedm dní v tıdnu," uvedl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Roušky s nanovlákny z nového provozu putují primárně do nemocnic a dalších zdravotnickıch zařízení, kde je ochrannıch pomůcek nedostatek. Batist Medical je vırobcem různého zdravotnického materiálu, do zahájení vıroby novıch roušek dodávala na trh asi milion roušek měsíčně.

"Zdravotnická obličejová maska s filtrem z nanovláken chrání proti šíření virové a bakteriální infekce. Díky větší hustotě vláken jsou na masce zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních ochrannıch masek. Dále jsou pomocí náboje na povrchu vláken aktivně přitahovány i velmi jemné částice," uvedla pro ČTK Martina Piskorová z firmy. Na vıvoji, vırobě, údržbě strojů a dalších činnostech spojenıch s vırobou těchto roušek se podílí více než 50 lidí.

Česká republika měla k dnešním 18:00 už 434 případů nákazy novım koronavirem, tři lidé jsou ve velmi vážném stavu, tři se naopak vyléčili. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů. Nejvíce nakaženıch je stále v Praze.