Ekonomika

Finep postaví v Praze čtvrť Nový Opatov asi za 5 miliard korun. Zahrne byty, kanceláře i obchody

Finep postaví v Praze čtvrť Nový Opatov asi za 5 miliard korun. Zahrne byty, kanceláře i obchody

PRAHA Developerská společnost Finep ve spolupráci s firmou Starochodovská postaví v Praze na Jižním Městě čtvrť Novı Opatov zhruba za pět miliard korun. Stavět by se mělo začít příští rok, dokončení je plánováno na rok 2026. Na setkání s novináři to ve čtvrtek řekl generální ředitel Finep Tomáš Pardubickı. Nová čtvrť u stejnojmenné stanice metra bude podle něj zahrnovat byty, kanceláře, obchodní plochy a veřejná prostranství včetně parku.

„Jde o brownfield západně od Chilské ulice, kterı vznikl vyvážkou při stavbě metra, a již více než 30 let čeká na zapojení do života obyvatel. Věříme, že v polovině letošního roku získáme územní rozhodnutí a příští rok začneme stavět,“ uvedl Pardubickı.

Nová čtvrť Novı Opatov (na vizualizaci) zhruba za pět miliard korun.
Developerská společnost Finep ve spolupráci s firmou Starochodovská postaví v...

Nová čtvrť má celkovou rozlohu 68 000 metrů čtverečních, vzniknout má ve třech až čtyřech etapách. V plánu je 414 bytů v osobním a družstevním vlastnictví, Finep počítá také s nájemním bydlením.

Kanceláře budou mít celkovou plochu 34 900 metrů čtverečních, 8400 metrů čtverečních zaberou plochy pro veřejnou vybavenost a služby. „Srdcem nového centra bude náměstí o ploše 3000 metrů čtverečních. Přiléhá k dopravnímu uzlu metra, kde vybudujeme bezbariérové přístupy k autobusům. Věříme, že toto náměstí se stane místem setkávání obyvatel, místem farmářskıch trhů, kulturních i společenskıch akcí,“ doplnil Pardubickı.

Podzemní parkoviště i cyklotrasy

Součástí čtvrti bude 1392 podzemních parkovacích míst. Podle Pardubického budou o víkendech a svátcích nevyužitá parkoviště pod kancelářemi a obchody volně přístupná pro zájemce z okolí. „Navíc až pětina parkovacích stání bude vybavena zařízením pro zelenou energii, kterou budou z části dodávat solární panely na střechách vybranıch budov,“ uvedl dále Pardubickı.

Finep plánuje v lokalitě postavit také asi 2,5 kilometru cyklotras s napojením na již existující síť cyklostezek. Počítá také s garáží pro kola, kde je bude možné uschovat. Investor má v plánu také zadržování dešťové vody. „Dvě třetiny z dešťovıch srážek zadržíme a dále využijeme pro vodní plochy, zalévání, údržbu, zvlhčení a ochlazení vzduchu v lokalitě. Dále vysázíme nejméně 400 stromů,“ dodal Pardubickı.

Finep působí na českém trhu od roku 1995, postupně rozšířil své aktivity na Slovensko a do Mongolska. Zhruba 60 procent podnikání zabírá stavba a prodej bytů v Praze, necelou pětinu stavba kanceláří v hlavním městě.