Ekonomika

Finanční ztráta 149 milionů. Brněnský Zetor poprvé po osmi letech propadl

Finanční ztráta 149 milionů. Brněnský Zetor poprvé po osmi letech propadl

BRNO Brněnskı Zetor Tractors za loňskı rok poprvé po osmi letech v zisku vykázal ztrátu. Firma vyrobila o 685 traktorů méně než o rok dříve a navzdory tržbám ve vıši 2,3 miliardy korun se propadla do ztráty 149 milionů korun. Vedení společnosti o tom informovalo v tiskové zprávě.

Podle vıkonného ředitele Mariana Lipovského je důvodem hospodářskıch vısledků opožděné uvedení některıch modelů na trh v první polovině roku, které způsobila nutnost přizpůsobit modely nové evropské směrnici.

„Dále se společnost potıkala s dlouhodobım poklesem trhu s traktory trvajícím již od roku 2012. Především v druhé polovině roku 2018 se vırazně zhoršily tržní podmínky vlivem extrémního sucha ve velké části Evropy, což negativně ovlivnilo ekonomickou situaci farmářů. Tato situace se vıznamně projevila na našich největších trzích, tedy v Česku a v Polsku, kde došlo k propadu celého trhu o 21 procent, respektive o 20 procent,“ uvedl Lipovskı.

Kvůli tomuto vıvoji přistoupilo vedení Zetoru na konci roku k reorganizaci firmy a na začátku roku letošního dostalo vıpověď 145 zaměstnanců, zhruba pětina firmy.