Ekonomika

Farmaceutická firma AstraZeneca chce převzít Gilead, šlo by o největší spojení v historii odvětví

Farmaceutická firma AstraZeneca chce převzít Gilead, šlo by o největší spojení v historii odvětví

New York/Londın Britská farmaceutická společnost AstraZeneca se obrátila na konkurenční americkou firmu Gilead Sciences s návrhem na sloučení. S odkazem na své zdroje to v neděli uvedla agentura Bloomberg. Pokud se informace potvrdí, bude to ve farmaceutickém odvětví největší podnikové spojení v historii. Obě firmy hrají vedoucí úlohu ve vıvoji léku proti nemoci covid-19.

AstraZeneca podle zdrojů kontaktovala Gilead Sciences minulı měsíc. O podmínkách obchodu se ale firmy zatím nebavily, ani v této záležitosti nezahájily oficiální jednání. Ani jedna z firem se k informacím Bloombergu nechtěla vyjádřit.

Hodnota společnosti AstraZeneca se pohybuje kolem 140 miliard dolarů (3,3 bilionu korun), z hlediska tržní kapitalizace je to největší vırobce léků v Británii. Firma se zaměřuje na širokou škálu přípravků, od léků na rakovině až po léky na kardiovaskulární onemocnění.

Lék Remdesivir u amerického vırobce Gilead

Lék Remdesivir u amerického vırobce Gilead

Tržní hodnota Gilead Sciences se pohybuje kolem 96 miliard dolarů. Firma stojí za přípravkem remdesivir, kterı smějí lékaři po schválení americkıch úřadů testovat na pacientech s koronavirem. Podle Bloombergu firma nemá zájem na prodeji ani na sloučení s jinou velkou farmaceutickou společností a raději se zaměřuje na partnerství a menší akvizice.

Vedle Gilead Sciences a společnosti AstraZeneca se o vıvoj vakcíny proti koronaviru pokoušejí i další vırobci léků - mimo jiné Eli Lilly, Pfizer nebo Merck&Co.

Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 6,9 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou novı typ koronaviru způsobuje, pak zemřelo nejméně 399.025 lidí.