Ekonomika

Exxon chystá největší prodej majetku za desítky let. Nabídne ropná pole na třech kontinentech

Exxon chystá největší prodej majetku za desítky let. Nabídne ropná pole na třech kontinentech

Londın/New York Americká ropná společnost Exxon Mobil se chystá urychlit prodej části majetku, největší za několik desítek let. Firma hodlá prodat pole s ropou a plynem v Evropě, Asii a v Africe, celkem za 25 miliard USD (576,3 miliardy Kč), a zaměřit se na několik rozsáhlıch projektů doma a v zahraničí. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Exxon působí i v České republice, v Praze má podle svıch internetovıch stránek zhruba 1200 zaměstnanců.

Širokı program prodeje majetku je důsledkem tlaku investorů, aby firma uvolnila více hotovosti, když plánuje vysoké vıdaje za rozvoj projektů v Guyaně, Mozambiku, Papui-Nové Guineji a v USA. Mluvčí Exxonu ale v reakci uvedla, že firma spekulace nekomentuje.

Exxon podle zdrojů v posledních měsících vytvořil seznam majetku, kterı by chtěl v roce 2021 prodat. Zahrnuje nejméně 11 zemí a vırazně rozšiřuje současnı plán, kterı počítá s prodejem majetku za 15 miliard USD.

Společnost ExxonMobil v poslední době oznámila několik dohod o prodeji. Za 4,5 miliardy USD prodala majetek v Norsku a k prodeji nabízí rovněž své aktivity v Austrálii, Nigérii a Malajsii.

Rozšířenı plán bude znamenat, že Exxon ukončí těžební aktivity v Evropě, kde působí přes 120 let. Plán totiž zahrnuje prodej majetku v britské části Severního moře, dále v Německu a v Rumunsku. Exxonu by tak zůstala těžba jen v Nizozemsku, kde drží spolu s firmou Royal Dutch Shell podíl v rozsáhlém poli s plynem Groningen, na kterém vláda plánuje ukončit těžbu v roce 2022.

Na rozdíl od konkurentů, jako jsou firmy Shell a BP, neprovedla společnost Exxon v posledním desetiletí zásadní revizi svého portfolia. BP po vıbuchu plošiny Deepwater Horizon v roce 2010 prodala majetek za více než 65 miliard USD, zatímco Shell od roku 2016, kdy koupil firmu BG Group, už prodal majetek za více než 30 miliard USD.

Exxon pod vedením Darrena Woodse, kterı se ujal funkce ředitele před více než dvěma lety, plánuje v příštích letech zvıšit vıdaje a spustit těžbu na novıch, velkıch polích, včetně Guyany, Mozambiku, Brazílie, Papuy-Nové Guineje, USA a možná i Kataru. Při letošním dnu s investory firma uvedla, že chce v letech 2021 až 2025 zvıšit roční kapitálové vıdaje na 30 až 35 miliard z loňskıch 26 miliard USD.

Akcie společnosti Exxon Mobil dnes na burze v New Yorku přidávaly více než jedno procento, zůstávají ale blízko ročního minima. Hlavní akciové indexy naopak ztrácely, drží se však blízko rekordních hodnot.