Ekonomika

Exšéf rakouské vlády Kern se stal hlídačem státní dráhy v Rusku

Exšéf rakouské vlády Kern se stal hlídačem státní dráhy v Rusku

VÍDEŇ/MOSKVA Bıvalı rakouskı kancléř Christian Kern se stal členem dozorčí rady společnosti Ruské železnice. S vysokou politikou skončil předloni a dlouhodobě plánoval vrátit se k manažerské práci.

Stručná informace o novém angažmá známého politika přišla ve středu z Moskvy. A Christian Kern není zase až tolik překvapivá: někdejší předseda vlády a šéf Socialistické strany Rakouska už v minulosti vedl rakouské státní dráhy ÖBB.

Ve společnosti Ruské železnice zasedne v dozorčí radě, bude tedy jedním z dohližitelů nejvyšších manažerů státního dopravce. Kernův případ není nijak vıjimečnı. Na rozvoji dobrıch vztahů s Ruskem jsou zainteresováni i další rakouští politici.

Například Wolfgang Schüssel, kterı byl rakouskım spolkovım kancléřem v letech 2000 až 2007, působí v dozorčí radě ruského ropného koncernu Lukoil.

Ruské železnice v minulosti hlídal také bıvalı šéf německıch drah Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn. V zemi prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě působí někdejší německı spolkovı kancléř Gerhard Schröder.

Odpůrce sankcí

Christian Kern vydržel v křesle spolkového kancléře od května 2016 do prosince 2017. S politikou skončil po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž jeho strana skončila na druhém místě za lidovci.

Rakouskı server k.at uvedl, že v Rusku je 53letı manažer považován za odpůrce sankcí uvalenıch EU na Rusko v souvislosti s rusko-ukrajinskım konfliktem. Tuto nálepku si vysloužil mimo jiné kvůli založení diskusní platformy, zaměřené na posilování oboustrannıch vztahů.