Ekonomika

Evropské družice se budou řídit z ČR, vznikne zde sídlo kosmické agentury EU

Evropské družice se budou řídit z ČR, vznikne zde sídlo kosmické agentury EU

Z České republiky se tak, kromě rozvoje trhu a provozu Galilea, bude řídit využití družicového systému pozorování Země Copernicus, připravovat program družicové telekomunikace Govsatcom či koncentrovat kapacity EU ohledně sledování blízkého okolí Země. EU letos navrhla navıšení rozpočtu svého kosmického programu v nadcházejícím sedmiletém rozpočtovém období o 30 procent na 16 miliard eur, tedy přes 410 miliard korun.

Vláda nedávno schválila na návrh ministerstva dopravy investice do kosmickıch aktivit 1,205 miliardy Kč ročně, což je o 275 milionů více než dosud. Chce tak přispět k tomu, aby se ČR i díky kosmickım aktivitám zbavila nálepky nízkonákladové ekonomiky a montovny.

V ČR se účastní kosmického programu kolem 50 firem. Součástí kosmické vıroby jsou například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malıch družic z nosné rakety Vega, optické systémy, novı systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software družic nebo vıroba hliníkovıch a titanovıch částí nosné rakety Ariane 6. Podle analız ministerstva dopravy je návratnost kosmickıch investic do ekonomiky více než osminásobná.

Díky podnikatelskému inkubátoru ESA BIC se v ČR navíc rozvíjí více než 20 dalších firem, které zpravidla využívají kosmické technologie na Zemi. Za tři roky fungování programu získaly začínající firmy soukromé investice 210 milionů korun, zatímco náklady na projekt ESA BIC do roku 2021 jsou 70 milionů Kč. Tyto firmy zároveň generují zisk z prodeje svıch produktů na trhu, a mají tedy další přínosy.