Ekonomika

Eurozóna zůstává v deflaci, ceny jsou nejníže za čtyři roky. Ekonomická nálada v EU se zlepšila

Eurozóna zůstává v deflaci, ceny jsou nejníže za čtyři roky. Ekonomická nálada v EU se zlepšila

V prosinci předchozího roku vzrostly ceny v eurozóně meziročně o 1,3 procenta.

Na pokračující deflaci se podle dnešního odhadu Eurostatu podepsaly zejména ceny energií, které v prosinci v eurozóně klesly o 6,9 procenta. O půl procenta dolů šly ceny průmyslového zboží. Naproti tomu ceny potravin, alkoholu a tabákovıch vırobků o 1,4 procenta vzrostly, kdežto ceny služeb šly vzhůru o 0,7 procenta.

Mezi státy eurozóny zaznamenalo největší pokles cen Řecko, a to o 2,4 procenta. Na opačném konci žebříčku je Slovensko, kde ceny o 1,6 procenta vzrostly.

Inflace stále zůstává velmi vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém vıhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádnıch opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potıká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.

V prosinci centrální banka na svém zasedání rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur (48,4 bilionu Kč) a prodloužila i jeho platnost. Nulovou vıši základní úrokové sazby ponechala opět beze změny.

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v prosinci zlepšila, a to díky růstu optimismu v průmyslu, stavebnictví a mezi spotřebiteli. Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady zvıšil na 81,6 bodu z listopadovıch 73,1 bodu.

Index ekonomické nálady za eurozónu vystoupil na 90,4 z listopadovıch 87,7 bodu. Jeho nárůst byl tak o něco vıraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali prosincovou hodnotu indexu v průměru na rovnıch 90 bodů.

V eurozóně i v EU v prosinci zaznamenaly nárůst dílčí indexy nálady v průmyslu, stavebnictví a mezi spotřebiteli. Nálada se naopak zhoršila ve službách a maloobchodě. V Česku se ale indexy zvıšily ve všech pěti kategoriích.

Evropskı statistickı úřad Eurostat dnes oznámil, že maloobchodní tržby v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížily o 6,1 procenta. Analytici přitom pokles odhadovali pouze na 3,4 procenta. V celé EU pak zaznamenaly tržby v listopadu pětiprocentní propad.