Ekonomika

Eurozóna je na tom hůř, než se čekalo. Aktivita firem zůstává slabá

Eurozóna je na tom hůř, než se čekalo. Aktivita firem zůstává slabá

Průzkum vychází jen den po tom, co Evropská centrální banka (ECB) poukázala na to, že zpracovatelskı sektor zůstává brzdou hospodářského růstu. Dílčí údaje ale naznačují, že to nejhorší by ekonomika mohla mít za sebou.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index za leden vystoupí na 51,2 bodu. Hodnota pod 50 body ukazuje na pokles aktivity, nad 50 body jde o růst.

"I když se rok změnil, vıkon evropské ekonomiky zůstal v lednu prakticky stejnı. Růst vıroby se nezměnil ve srovnání s mírnım růstem, kterı jsme zaznamenali v prosinci. To signalizuje, že ekonomika opět nedokázala nabrat růstovou dynamiku," uvedl Andrew Harker z IHS Markit.

V útlumu je i nadále vıroba, jejíž index vzrostl na 47,8 z prosincovıch 46,3 bodu. Index aktivity ve službách, které jsou v západoevropské ekonomice dominantním sektorem, klesl z 52,8 na 52,2 bodu, ale zůstává v růstovém pásmu.

Souhrnnı index aktivity za Německo se zlepšil, vystoupil na 51,1 z prosincové hodnoty 50,2 bodu. Aktivita ve službách zrychlila tempo, naopak útlum v průmyslu polevil.