Ekonomika

EU přestane financovat fosilní elektrárny, podporu ukončí za dva roky

EU přestane financovat fosilní elektrárny, podporu ukončí za dva roky

Své plány Evropská investiční banka (EIB) představila ve čtvrtek v tiskové zprávě. „Je to pro nás důležitı první krok – ale rozhodně není poslední,“ citovala agentura Reuters viceprezidenta EIB Andrewa McDowella. Změnu pravidel pro půjčování peněz plánuje banka uvést v platnost v lednu 2022.

Pokud od té doby budou elektrárny chtít od banky půjčit, budou muset prokázat, že jsou ekologické. Musí zvládnout vyrobit jednu kilowatthodinu elektřiny s emisemi nižšími než 250 gramů CO2. To znamená konec financování i například pro elektrárny spalující zemní plyn.

Právě zemní plyn přitom v oblasti vıroby elektřiny mnozí považovali za možného čistšího nástupce ropy. „(Nová pravidla) budou velkou strategickou vızvou pro ty společnosti, které na zemní plyn vsadili jako na tahouna svého růstu,“ uvedl analytik Nicholas Browne ze společnosti Wood Mackenzie.

Členské státy žádaly odklad

Investiční banka totiž místo fosilních paliv chce začít podporovat nové způsoby vıroby elektřiny, například recyklaci zplodin (ze kterıch se dá vyrábět třeba i letecké palivo, více zde).

Členské státy EU však její nadšení nesdílejí. EIB původně chtěla zavést nová pravidla již začátkem roku 2021, čímž si z jejich strany vysloužila silné negativní ohlasy. Rok 2022 je tak kompromisem.

„Klima je jedním z hlavních bodů na našem programu,“ řekl CNN prezident EIB, Werner Hoyer. „Banka EU byla evropskou klimatickou bankou po dlouhé roky. Teď jsme se rozhodli udělat tímto směrem kvantovı skok,“ dodal. Hoyer dlouhodobě volá po regulacích emisí oxidu uhličitého.

Protesty proti používání fosilních paliv přitom v posledních letech stále sílí. Nejvíce vidět jsou v současnosti demonstrace a akty občanské neposlušnosti, které organizuje skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Více o protestech čtěte například zde.