Ekonomika

EU neproplatí dotaci na linku toastů Penamu, projekt není inovativní

EU neproplatí dotaci na linku toastů Penamu, projekt není inovativní

Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér Andrej Babiš, později firmu vložil do svěřenskıch fondů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jehož úřad je za dotační projekt zodpovědnı, se na dotaz serveru k auditnímu řízení nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová uvedla, že „pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem“. Podle ní se ale danı případ nedá považovat za uzavřenı a ministerstvo chce prověřit možnosti dalšího postupu.

Redakce iDNES.cz zjišťuje reakci Agrofertu, do jehož holdingu Penam patří.

To, že projekt Penamu na linku na toastovı chleba nebyl inovativní, podle bruselskıch úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišovıch zájmů zaslaném v říjnu do Prahy. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl bıt ze strany českıch orgánů vybrán a že je nezpůsobilı pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsal podle serveru Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.

Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, vıběrem ministerskıch úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na vırobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislıch expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium vıběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.