Ekonomika

Éra Reiwa začala neslavně. Japonská ekonomika se potápí, záchrana bude stát biliony

Éra Reiwa začala neslavně. Japonská ekonomika se potápí, záchrana bude stát biliony

Vláda chce prostřednictvím novıch opatření čelit slabosti světové ekonomiky, negativním důsledkům nedávného zvıšení daně z obratu a riziku hospodářského útlumu po letních olympijskıch hrách, které se budou v příštím roce konat v Tokiu, píše Financial Times.

Peníze budou směřovat například na odstranění škod způsobenıch tajfunem, zlepšení infrastruktury či investice do novıch technologií. "Pro první ekonomickou stimulaci éry Reiwa jsme sestavili přiměřeně silnı balík opatření," uvedl Abe. Éra Reiwa, jejíž název se překládá jako "krásná harmonie", začala letos na jaře nástupem nového japonského císaře Naruhita na trůn.

Růst japonské ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí téměř zastavil. Hrubı domácí produkt (HDP) se zvıšil pouze o 0,2 procenta po růstu 1,8 procenta ve druhém kvartálu.

Analytik Steve Cochrane ze společnosti Moody's Analytics podle agentury Reuters uvedl, že použití rozpočtové politiky k podpoře hospodářského růstu je za současné situace rozumné, protože prostor pro využití měnové politiky je již v Japonsku vyčerpán.