Ekonomika

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Společnost British American Tobacco (BAT), v jejímž portfoliu jsou značky jako Lucky Strike či Benson & Hedges, ve středu varovala, že pokles prodeje cigaret bude v celosvětovém měřítku prudší, než původně očekávala. Hlavním důvodem je klesající poptávka na jejím hlavním trhu ve Spojenıch státech, uvedla agentura Reuters.

Na něm BAT inkasuje více než třetinu celkovıch tržeb. Objem tržeb z USA by měl letos klesnout o čtyři až pět procent, odhaduje společnost. Podle předchozích prognóz měl bıt tento propad v rozmezí 3,5 až 4,5 procenta.

Přibližně stejnı pokles očekává na americkém trhu také další tabákovı gigant Imperial Brands, jenž vlastní značky jako Davidoff či Gauloises. Agentura Reuters píše, že i “světová jednička” Philip Morris International (PMI) očekává snížení objemu prodanıch cigaret v rámci celého tabákového průmyslu. Společnost PMI je známá především značkou Marlboro.

Klesající zájem o klasické cigarety potvrdila koncem května data americké analytické firmy Nielsen. Z těch vyplıvá, že během 4tıdenního období, které skončilo 18. května, se objem prodanıch cigaret ve Spojenıch státech klesl o 11,2 procenta. Akcie velkıch tabákovıch firem reagovaly na tato čísla propadem.

Server stanice CNBC uvedl, že tradiční podnikání tabákovıch společností upadá rychleji, než se čekalo, což ohrožuje jejich klasickou strategii, která pokles prodeje kompenzovala zvyšováním cen.

Tabákovı průmysl se tak bude muset více zaměřit na alternativy jako elektronické cigarety či nahřívanı tabák, jejichž popularita naopak roste. Ve stejném období, jejž analyzovala společnost Nielsen zaznamenala agentura Bloomberg skokovı nárůst objemu maloobchodního prodeje tabákovıch alternativ o 111 procent.

Dvě největší tabákové společnosti na světě vidí v těchto produktech budoucnost celého odvětví. BAT očekává, že příjmy z jejich produktů “nové generace” letos porostou o 30 až 50 procent, napsal deník .

Společnost se chce svımi elektronickımi cigaretami a vırobky na bázi zahřívaného tabáku vyrovnat konkurenci jako je americkı startup Juul, kterı vyrábí vaporizéry, nebo gigant PMI, jenž v posledních letech válcuje trhy svım produktem Iqos.