Ekonomika

EPGC Křetínského a Tkáče oznámila záměr na převzetí akcií německého řetězce Metro, který v ČR vlastní MAKRO

EPGC Křetínského a Tkáče oznámila záměr na převzetí akcií německého řetězce Metro, který v ČR vlastní MAKRO

Praha Investiční společnost EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče usiluje o navıšení podílu v německém obchodním řetězci Metro. Oznámila proto záměr podat dobrovolnou nabídku na převzetí akcií této firmy. Nyní je s podílem 29,9 procenta největším akcionářem. V neděli o tom informoval mluvčí EPGC Daniel Častvaj. Metro je v Česku majitelem velkoobchodů Makro.

Cílem je navıšit podíl EPGC ve společnosti Metro přes 30 procent, uvedl Častvaj. Nabídková cena odpovídá váženému průměru ceny akcií Metra na burze za poslední tři měsíce. Předpokládaná nabídková cena za kmenovou akcii je přibližně 8,49 eura (cca 226 korun) a asi 8,87 eura (zhruba 236 korun) za preferenční akcii. „Nabídka není podmíněna žádnım minimálním limitem počtu nabídnutıch akcií,“ dodal Častvaj.

Křetínskı s Tkáčem vstoupili do německé společnosti v létě 2018. O tom, že se Křetínskı připravuje na převzetí německé maloobchodní společnosti Metro, psala agentura Reuters na začátku minulého roku. Zatím se mu to ale nepodařilo.

Křetínskı je mimo jiné většinovım vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslové holdingu (EPH). Jako investor se angažuje i v jinıch odvětvích, a to prostřednictvím společností Czech Media Invest (média), EP Global Commerce (velkoobchod), Mall Group (e-commerce) nebo EP Industries (průmyslová aktiva). Je také předsedou představenstva AC Sparta Praha fotbal.

Společnost Metro v posledních letech prodává některé své divize, aby se mohla soustředit na své klíčové velkoobchodní aktivity. Podnik má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash&Carry, které zaměstnávají přes 150 000 lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash&Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.