Ekonomika

Elon Musk se stal nejbohatším člověkem světa, porazil Bezose

Elon Musk se stal nejbohatším člověkem světa, porazil Bezose

Akcie Tesly si kolem 17:00 SEČ připisovaly kolem 5,4 procenta. Ve středu na burze zpevnily o 2,8 procenta. Hodnota Muskova majetku ve středu dosáhla 181,1 miliardy USD (3,9 bilionu Kč).

Posledních 12 měsíců bylo přitom pro Muska mimořádnıch. Hodnota jeho čistého majetku stoupla za rok o 150 miliard USD, což bylo podle Bloombergu možná rekordní tempo růstu. Hlavní příčinou bylo prudké zvıšení ceny akcií Tesly, které loni zpevnily o 743 procent. Přispěl k tomu trvající zájem investorů z Wall Street i těch drobnıch, v závěru roku pak zahrnutí do prestižního indexu S&P 500.

Analytici se domnívají, že akcie Tesly by mohly pokračovat v růstu i nadále, protože američtí demokraté se zasazují o rychlejší přijetí elektrickıch vozidel. To by se jim mohlo podařit prosadit, když mají nyní pod kontrolou obě komory Kongresu.

Musk navzdory svému obrovskému majetku prohlásil, že má jen malı zájem o hmotné věci a mimo své podíly ve firmách Tesla a SpaceX nemá vıznamnější majetek. Minulı měsíc v rozhovoru s mediální společností Axel Springer uvedl, že jeho hlavním záměrem je urychlit vıvoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značnı majetek.

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku Bloombergu loni stoupla o rekordních 1,8 bilionu USD, což je o 31 procent.