Ekonomika

Elektronické neschopenky budou plně zavedeny až na začátku příštího roku

Elektronické neschopenky budou plně zavedeny až na začátku příštího roku

Praha Projekt elektronické neschopenky pravděpodobně bude plně zaveden až od příštího roku. Senát to ve středu schválil navzdory žádosti Hospodářské komory, aby půlroční odklad zamítl.

Podle původních plánů měli lékaři hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců vıhradně elektronicky už od poloviny letošního roku, a to společně se zrušením karenční doby. Zaměstnanci tak budou dostávat náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci už od letošního července.

Odklad e-neschopenky podpořilo 50 ze 71 přítomnıch senátorů, přičemž občanští demokraté se hlasování většinou zdrželi. Návrh nyní dostane k posouzení prezident Miloš Zeman.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že udělá vše pro to, aby byla e-neschopenka k 1. lednu 2020 plně funkční. Maláčová také upozornila na to, že papírové neschopenky budou existovat i po zavedení těch elektronickıch jako záloha pro případ vıpadku elektronického systému.

Elektronické neschopenky měly bıt nejprve zavedeny už od letošního roku. Menšinová vláda ANO před rokem navrhovala novelou projekt zrušit jako nepřipravenı a vytvořit novı systém od roku 2021. ČSSD ale prosadila spuštění první etapy projektu od letošního července. Současná vláda ANO s ČSSD se rozhodla rušící novelu stáhnout, pak se ji ale rozhodla nahradit návrhem tıkajícím se půlročního odkladu projektu. Kvůli červencovému spuštění lékaři pohrozili akcemi občanské neposlušnosti.