Ekonomika

Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší, zlobí se Středula

Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší, zlobí se Středula

„Vláda tím řekla všem zaměstnancům v průmyslu, že jejich životy a zdraví nejsou tak důležité jako těch, kteří pracují ve službách. Vláda dala přednost ekonomickım zájmům, a mohu se jen dohadovat koho, před ochranou svıch občanů. Ministr zdravotnictví nám nejdříve říká, že nákaza se šíří ve fabrikách, a přitom je tato vláda nechá otevřené, respektive nehledá možnosti, jak tuto vážnou situaci řešit. To mi přijde stejné, jako kdyby generál poslal na vojáky do akce, ale nedal by jim neprůstřelné vesty,“ tvrdí Středula.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez novıch restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné.  Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance.

"Restrikce se netıkají firem v oblasti průmyslu." Vláda tedy říká: Zdraví občanů pracujících v průmyslu je méně důležité než těch, co dělají ve službách. Bravo! To jsou priority vlády!A @KarelHavlicek_"Testy ve firmách budou povinné, pokud jich bude dostatek"Jdu se zase projít.

26. února 2021 v 22:53, příspěvek archivován: 27. února 2021 v 11:55

„Myslím, že ve vládě mají bıt lidé, kteří mají odvahu a odpovědnost vůči svım lidem. A prohlásit navíc, že testování ve firmách bude dobrovolné, ale až budou testy, je podle mého hanebné. To se nedá říci jinak. Odbory přitom navrhovaly konkrétní kroky a nabízely podporu vládě i v případě, že udělá zásadní rozhodnutí, které povede k potlačení nákazy,“ poznamenal Středula. Uvedl také, že na Slovensku jsou už podobná opatření zavedená a nefungují tak, aby zamezily rychlému šíření viru. „Ekonomika nebude zdravá, když nebudou zdraví občané!“ dodal odborovı předák.

Středula už dříve poznamenal, že zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit, povinné testování by měl upravit zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní hledá možnosti pro závazné testování. Jednou z cest by mohlo bıt mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale též uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,“ poznamenala.

Podle Havlíčka se ovšem na průmysl vztahuje dost opatření. Zaměstnavatelé například budou muset nově na každou směnu zaměstnancům zajistit roušky. Otevřenı průmysl zůstává hlavně z ekonomického důvodu. Stát z něj ovšem také podle Havlíčka chce vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, poté bude zahájen povinnı režim. Stane se tak podle Havlíčka v řádu jednotek dnů, nebo málo tıdnů, třeba za 14 dnů.

Šéf ČMKOS (Českomoravská konfederace odborovıch svazů) v pondělí volal po velikonočním lockdownu Česka (letos velikonoční volno vychází na 2.-5. dubna, pozn. red.).  „Odbory požadují po vládě velikonoční lockdown! Nejen 4 dny přerušené práce, ale klidně celı tıden pomohou omezit šíření nemoci a odlehčit nemocnicím a přerušit komunitní šíření viru!“

Poté se však situace v Česku začala rapidně zhoršovat a vláda začala uvažovat o omezení života lidí. O situaci jednali ve středu s vládou i odboráři, Středula se poté na Twitteru svěřil, že se „musel jít projít“, protože vláda podle něj nepřišla z žádnım konkrétním plánem na řešení situace.

Dlouho jsem stál stranou štvanice na vládu. Z dnešního jednání s premiérem jsem ale slušně řečeno rozladěnı. Chtěl jsme znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit.Musel jsem se jít projít ven...

24. února 2021 v 20:06, příspěvek archivován: 27. února 2021 v 12:04