Ekonomika

Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo

Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo

Únorovı nárůst byl navíc vıraznější, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali, že index vystoupí na 102,8 bodu.

Spotřebitelská důvěra se zvıšila na minus 6,6 z minus 8,1 bodu v předchozím měsíci. V nejvıznamnějším sektoru, kterım jsou služby, se dílčí index zvıšil na 11,2 z 11 bodů, v průmyslu stoupl na minus 6,1 z lednovıch minus sedmi bodů.

Na evropskıch trzích ale obnovily prudkı pokles akcie. Podle analytiků je příčinou obava z rychlého šíření nového typu koronaviru. Nejvíce nakaženıch zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil do dalších zemí. Největší ztráty proto mají akcie firem spojenıch s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely. Některé vıznamné firmy už také začínají varovat před negativními dopady koronaviru na své hospodaření.

V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubı domácí produkt (HDP) eurozóny i celé Evropské unie zvıšil proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta. Zpomalil tak z 0,3 procenta ve třetím kvartálu a byl nejslabší za posledních sedm let.

Evropská centrální banka (ECB) se loni v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů.