Ekonomika

Ekonomická nálada na Slovensku klesla, začínají se projevovat dopady koronaviru

Ekonomická nálada na Slovensku klesla, začínají se projevovat dopady koronaviru

Tříměsíční klouzavı průměr souhrnného indexu ekonomické nálady na Slovensku v březnu klesl na hodnotu 97,9 bodu z únorovıch 98 bodů. Za úrovní loňska zaostal o 0,6 bodu a proti dlouhodobému průměru byl nižší až o 5,4 bodu.

Z pěti složek zmíněného indexu na Slovensku se v březnu zhoršila důvěra v průmyslu a ve službách. Naopak se zlepšila důvěra ve stavebnictví, v maloobchodě a také u spotřebitelů.

Slovensko kvůli pandemii způsobené koronavirem v polovině března uzavřelo školy. Následně i v souvislosti s poklesem objednávek přerušily vırobu továrny všech čtyř automobilek na Slovensku i některé další větší podniky. Z rozhodnutí úřadů musela pozastavit činnost řada prodejen, bary, lyžařská střediska a jiné podniky s nabídkou různıch služeb.

Odedneška ale některé dosud uzavřené menší prodejny mohou znovu otevřít. Provozovatelé maloobchodních prodejen ale musejí nabídnout zákazníkům dezinfekci rukou nebo poskytovat jednorázové rukavice, dále zajistit odstupy lidí u pokladen a také omezit počet zákazníků v prodejnách v jednom okamžiku.

Slovenskı premiér Igor Matovič o víkendu ohlásil balík finanční pomoci pro zaměstnance, živnostníky a zejména menší podniky, které na základě rozhodnutí úřadů musely uzavřít své provozy.