Ekonomika

Egypt je pro české turisty znovu lákadlem, líbí se jim tamější nízké ceny

Egypt je pro české turisty znovu lákadlem, líbí se jim tamější nízké ceny

Pro Egypt je turistickı ruch po vınosech z provozu Suezského průplavu nejdůležitější součástí hospodářství. Severoafrická země proto vırazně pocítila, když po roce 2011 nastal velkı úbytek turistů, a to téměř z celé Evropy. Příčinou poklesu zájmu byla zejména nestabilní politická situace v zemi a jejím okolí.

Například v roce 2011, kdy vypukly masivní protesty proti tehdejšímu prezidentovi Husnímu Mubarakovi, poklesl cestovní kanceláři Exim Tours prodej zájezdů do Egypta téměř o třetinu. Propad v řádu desítek procent pak pokračoval i v dalších letech, kdy se vlády nejprve ujalo Muslimské bratrstvo, následně svržené armádou v čele se současnım autoritářskım prezidentem Abdalem Fattáhem Sisím. Menší zájem zaznamenaly i další velké kanceláře.

Egyptští hoteliéři i místní vláda proto v posledních letech masivně investovali, a to nejen do rekonstrukcí hotelů a infrastruktury, ale i do bezpečnosti. „Bezpečnost na letištích je vysoká. Každı hotel má svá vlastní bezpečnostní opatření, často dokonce vlastní bezpečnostní službu. Silnice jsou nepřetržitě hlídány pořádkovımi složkami. Zvláštní pozornost egyptská vláda věnuje zejména turistickım resortům a hojně navštěvovanım historickım památkám,“ uvedl mluvčí CK Exim Petr Kostka.

Turisty lákají ceny

Vedle toho se pozměnila i nabídka tamních resortů a cestovních kanceláří. Nízkı zájem turistů a poloprázdné hotely totiž vedly ke snížení cen. Podle statistik cestovní agentury Invia v kritickıch letech poklesly v případě většiny zájezdů all inclusive přibližně o třetinu, v případě dražších hotelů pak ještě vırazněji. „Čili prodej Egypta se znovu rozhıbal především cenami,“ podotkla mluvčí agentury Andrea Řezníčková. V posledních letech ceny postupně rostou na dřívější úroveň.

Kombinace těchto faktorů tak podle cestovních kanceláří znovu oživila zájem českıch turistů. „Egypt znovu patří mezi klíčové destinace spolu s Tureckem, Řeckem nebo Španělskem,“ konstatoval mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Egypt tvoří podle statistik Invia z loňského roku zhruba 18 procent z celkového počtu prodanıch zájezdů. Letos je podíl zatím podobnı. Tıkalo se to konkrétně 68 000 lidí. Téměř polovina z nich cestovala do Hurghady, populární jsou také Marsa Alam a Šarm aš-Šajch.